Z tego opracowania dowiesz się:
- jak okoliczności mogą wpływać na zmianę zachowania i postaw człowieka na podstawie „Potopu” Henryka Sienkiewicza
- kim jest bohater dynamiczny
- dlaczego okoliczności zmusiły Andrzeja Kmicica do zmiany zachowania
- jak w innych lekturach obowiązkowych pokazano przemianę wewnętrzną bohatera
- jak udzielić prawidłowej odpowiedzi na pytanie jawne na maturze ustnej w 2024
Wstęp (wprowadzenie):
Nie jest łatwo zmienić swoją postawę – zazwyczaj rezygnacja z wcześniejszych zachowań jest wynikiem refleksji nad własnym życiem. Człowiek musi skonfrontować się z rzeczywistością i zrozumieć, że aktualne postępowanie donikąd go nie zaprowadzi. Widać to szczególnie mocno na przykładzie szlachciców-sarmatów, których losy były opisywane w tekstach literackich. Przyczyną zmian ich zachowania była utrata honoru w oczach innych; otrzeźwienie przynosiło im zrozumienie, że bez zmiany zachowania nie będą mogli liczyć na szacunek.
Rozwinięcie („Potop”):
Andrzej Kmicic, jeden z głównych bohaterów „Potopu”, był postacią dynamiczną. Początkowo zachowywał się niczym typowy szlachcic-warchoł: był porywczy i niecierpliwy, przesadnie odważny (wręcz brawurowy), uznawano go za swawolnika. Trudno było mieć o nim dobre zdanie, przede wszystkim za sprawą kompanii, która składała się z niegodziwców i swawolników. Kiedy Kmicic odwiedził Wodokty, by spędzić czas z ukochaną, jego kompania urządziła awanturę z mieszczanami. Innym razem towarzysze mieli chcieć tańczyć z kobietami w karczmie, w której przebywali Butrymi i Butrymówny, a po uzyskaniu odmowy – wszczęli bójkę…
Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2024 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z „Potopu” (w tym te skreślone z listy!) oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Jak okoliczności mogą wpływać na zmianę zachowania i postaw człowieka?” na podstawie „Potopu” Henryka Sienkiewicza.