Wstęp (wprowadzenie):
To, czy państwo będzie silne czy słabe, zależy przede wszystkim od rządzących. Władcy sprawiedliwi, próbujący działać na rzecz całego społeczeństwa, a nie tylko wybranej części, odważni i gotowi do ciężkiej pracy przyczyniają się do rozwoju swojego kraju – natomiast ci, którzy popadają w gnuśność albo traktują państwo jako prywatny folwark, doprowadzają całe społeczeństwo do ruiny. Można więc uznać, że przyczyną upadku państwa jest przede wszystkim zła władza.
Rozwinięcie („Odprawa posłów greckich”):
Taką wiedzą wykazał się między innymi Jan Kochanowski, który „Odprawie posłów greckich” posłużył się kostiumem historycznym, aby przestrzec rządzących Polską przed skutkami nieodpowiedzialnych rządów. Wiedział on bowiem, że przyczyną upadku państwa może być podporządkowanie spraw państwa interesom wybranych grup wpływu. Sztuka została wystawiona w 1578 roku na weselu Jana Zamoyskiego i Krystyny Radziwiłłówny i była oglądana przez parę królewską. Przesłanie utworu nie odnosiło się jednak wyłącznie do czasów antycznych – miało charakter uniwersalny, związany z ówczesną sytuacją Rzeczpospolitej…
Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2025 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z „Odprawy posłów greckich” oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Jakie mogą być przyczyny upadku państwa?” na podstawie „Odprawy posłów greckich” Jana Kochanowskiego.