Wstęp (wprowadzenie):
W tekstach literackich często pojawia się motyw władzy. Artyści, korzystając ze swojego przywileju, jakim jest możliwość komentowania rzeczywistości (i przez to – jej kształtowania), dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat sprawowania rządów. Liczne przykłady literackie, począwszy od Kreona z „Antygony” Sofoklesa, dają odpowiedź na pytanie o to, jakimi cechami powinien odznaczać się władca. Niewątpliwie wśród najważniejszych cnót należy umieścić bogobojność, sprawiedliwość, odwagę i dbanie o interes całego społeczeństwa, a nie własny.
Rozwinięcie („Kronika polska”):
Te cechy wyróżniają między innymi pierwszych Piastów, których losy zostały spisane w „Kronice polskiej”. Gall Anonim przedstawił dzieje idealnych władców, którzy byli jednocześnie dzielnymi rycerzami – cechowała ich odwaga, sprawiedliwość i bogobojność. Jak na rycerzy przystało, wszyscy rządzący pochodzili z dobrego rodu, byli bowiem potomkami Piasta. O wadze pochodzenia świadczy fakt, że Siemomysł, syn Piasta i Rzepki, urodził się rzekomo po interwencji mnichów u samego Boga – jego narodziny zostały wymodlone i były prezentem…
Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2025 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z „Kroniki polskiej” oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Jakimi cechami powinien odznaczać się władca?” na podstawie „Kroniki polskiej” Galla Anonima.