Laureatem tegorocznej Nagrody Nobla został Abdulrazak Gurnah, pisarz tanzańskiego pochodzenia, autor wielu publikacji.
Uzasadnienie nagrody: „za bezkompromisowe i pełne zrozumienia zgłębienie efektów kolonializmu oraz losu uchodźcy w otchłani między kulturami i kontynentami”.
To dopiero piąty Nobel dla Afryki i drugi z literatury dla pisarza z tego kontynentu.
Nobel od zawsze mnie interesował, chociaż w czasie problemów emigracyjnych, politycznych, edukacyjnych, które przysłaniają każdą moją pozytywną myśl, rozdawanie nagród nie jest mi w smak. Jednak to jedyna tego typu uroczystość, która rzeczywiście mnie zajmuje, także z przyczyn politycznych. Czym jest Nobel z fizyki, chemii, medycyny — wszyscy wiemy: szansą na nowy świat, pomoc ludziom itd.
Co daje Nobel z literatury?
Na to pytanie znów odpowiem słowami mojego znajomego, Sałaty: „Aneta, co ty umiesz? Uczysz polskiego w Polsce”. Nie mogę się z nim nie zgodzić, chociaż dziś uczę już języka na dwóch kontynentach (chwała ci Internecie). Po co zatem Nobel z takiej dziedziny? Znam odpowiedź: literatura to życie.Uwrażliwianie na procesy społeczne, pokazywanie problemów innych, rozbudzanie empatii, budowanie świata wartości — to wszystko dzieje się dzięki temu, że czytamy. Pisarz może nie w stylu objawionego twórcy, bo bliżej mi do koncepcji rzemieślnika słowa, staje się przekaźnikiem. To jego słowami mówimy do siebie, to dzięki intymności, jaką jest czytanie, zadajemy sobie pytania, kim jesteśmy i jacy jesteśmy.
Abdulrazak Gurnah nie był jeszcze tłumaczony na język polski, chociaż jest autorem wielu powieści. Opisuje w nich problemy migracyjne, także z autopsji. Jako osiemnastolatek uciekł z własnego kraju – Zanzibaru, bo po rewolucji w nowopowstałym państwie Tanzanii zaczęły się prześladowania ludności. Pracował jako sanitariusz w szpitalu angielskim, a po studiach literaturoznawczych wyprowadził się do Nigerii, jednak po dwóch latach wrócił, by wykładać na Uniwersytecie w Kent.
Jego praca naukowa opiera się o zagadnienie postkolonializmu (szczególnie relacji Wielkie Brytanii z Afryką), pisał także eseje m.in. o twórczości. Josepha Conrada.