W puli 280 pytań jawnych na maturę ustną 2023 r. pojawiają się aż trzy zagadnienia związane z “Antygoną” Sofoklesa. Czy wiesz, jak omówić motyw cierpienia po stracie bliskich w odniesieniu do tej antycznej tragedii? Aby ułatwić Ci przygotowanie do egzaminu, opracowałam to pytanie. Pamiętaj, że to tylko propozycja odpowiedzi – możesz odwołać się do zupełnie innego kontekstu!
Motyw cierpienia po stracie bliskich – przykładowa odpowiedź na maturze ustnej 2023
Wstęp (wprowadzenie):
Cierpienie po stracie bliskich to temat uniwersalny, ponieważ śmierć jest nieodłączną częścią ludzkiej egzystencji. Anna Jantar śpiewała, że „nic nie może przecież wiecznie trwać – co zesłał los, trzeba będzie stracić”. Najtrudniejszą kwestią związaną z cierpieniem jest jednak nie tyle akceptacja losu, ile poczucie samotności – człowiek, który utracił bliskich, musi sam radzić sobie z emocjami. W przypadku bohaterów „Antygony” zmierzenie się z taką sytuacją było nie do zniesienia. Jedynym wyjściem, jakie dostrzegali, wobec odejścia ukochanych, była własna śmierć.
Rozwinięcie (kontekst):
Wspomnienie o Antygonie pojawiło się w micie o rodzie Labdakidów spisanym w „Mitologii” Jana Parandowskiego. Nad jej rodziną, za sprawą dziadka Lajosa, wisiało Fatum...
Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2023 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z „Antygony” oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Motyw cierpienia po stracie bliskich” na podstawie „Antygony” Sofoklesa.