To jest wspaniałe! Posłuchajcie teraz: polonista zwany „Koniem” (od filmów), czyli Marcin Kończewski (Koń Movie), spełnił marzenie pięciorga uczniów szkoły podstawowej: Julii Zierke, Liliany Banaś z klasy czwartej, Liwii Kryńskiej i Mikołaja Czerniaka z piątej oraz Marcina Staniewskiego z szóstej. Jak? Tak, jak to może zrobić nauczyciel – wymyślił projekt semestralny z języka polskiego. Miało powstać opowiadanie fantastyczne, w którym ważne będzie słowo „harmonia”.
Nie jest to jednak zwykły nauczyciel, więc nie tylko zadał i sprawdził teksty, lecz także zebrał pieniądze na ich piękne wydanie. Teraz można mieć tę książkę w twardej oprawie w ręku (z okładką zaprojektowaną przez Piotra Sokołowskiego) lub w aplikacji PulpUp za darmo wysłuchać audiobooka czytanego przez Marcina Kardacha, Przemka Corso i Mateusza Kapustę. Niech to licho! Taką szkołę to ja kocham!
Trzeba przyznać, że uczniowie podeszli do zadania niezwykle kreatywnie. Czego tu nie mamy? Para kotów poszukująca skarbu, spełniający życzenia duch w szkolnej toalecie, lisek obieżyświat, smoki i kosmiczna ekspedycja poszukująca nowego domu dla ludzkości. Dla każdego coś miłego! A jednak. Znaleźć tu można wiele nawiązań do znanych filmów, seriali czy gier, pojawiają się też nieoczywiste rozwiązania fabularne, jak podróże w czasie czy przenoszenie się do świata baśni. Każde z tych opowiadań dowodzi, że nie trzeba mieć dekad doświadczenia i szlifowania warsztatu, by tworzyć ciekawe światy zaludnione różnorodnymi postaciami.
Naprawdę mam nadzieję, że autorzy i autorki nie osiądą na laurach, bo mogą kiedyś mocno namieszać na polskim rynku wydawniczym!
Jakby tego było mało, to publikację zdobi nie tylko piękna okładka, lecz także ilustracje. Odpowiadają za nie… sami autorzy i autorki oraz ich koleżanki i koledzy: Jagoda Majchrzak, Leonard Zakrzewski, a także ilustratorka Małgorzata Lewandowska. W pracach ukazano niektóre części stworzonych światów przedstawionych.
Ostatnie opowiadanie, kropka nad i należy do Marcina Kończewskiego.
Nad tym, by książka wyszła, była piękna i było o niej słychać, udział swój mieli:
a) redaktor prowadzący, opiekun, pomysłodawca, autor: Marcin Kończewski;
b) autorzy i autorki: Mikołaj Czerniak, Liliana Banaś, Liwia Kryńska, Julia Zierke, Marcin Staniewski;
c) szkoła, w której odbył się projekt: Prywatna Szkoła Podstawowa „Harmonia” w Poznaniu;
d) redaktorzy korektorzy: Alicja Szalska-Radomska, Dorota Bożek, Mateusz Czekała, Aga Dubiecka, Agnieszka Just, Joanna Krystosiak, Katarzyna Piątek, Magdalena Tomczak, Aneta Topczewska, Justyna Topolska, Natalia Wolska, Celina Woryna;
e) okładka i grafiki: Piotr Sokołowski, Agnieszka Lewandowska, Liliana Banaś, Mikołaj Czerniak, Małgorzata Lewandowska, Jagoda Majchrzak, Marcin Staniewski, Leonard Zakrzewski, Julia Zierke;
f) topograf: Mateusz Czekała;
g) patroni i promocja: Krzysztof M. Maj, Bartosz Filip Malinowski (Bez/Schematu), ja (Baba od polskiego), Agnieszka Maik (Babka od histy), Marcin Perfuński (SuperTata).