„Felix, Net i Nika oraz Fantologia” to wyjątkowy zbiór opowiadań stworzony przez fanów uwielbianego uniwersum. Każda historia w tej antologii jest unikalna, zarówno pod względem gatunku, jak i epoki, w której się rozgrywa. Czytelnicy znajdą tu fantastykę z polowaniem na kryptydy, historie wojenne, psychologiczne, szkolne, paranormalne z wywoływaniem duchów, a także czyste science fiction. Akcja tych historii toczy się w przeszłości, w czasach II wojny światowej oraz w niedalekiej przyszłości.


Antologia jest dziełem osób, które włożyły wiele serca w rozwijanie świata, który pokochały tysiące czytelników. Opowiadania zostały zilustrowane przez Klaudię Wawrzeszkiewicz i Zuzannę Kłos, co dodatkowo wzbogaca doświadczenie lektury. Książka została wydana w takim samym stylu jak poprzednie tomy, z dbałością o detale, w tym plakaty, naklejki i pocztówki. Spośród 151 nadesłanych prac na konkurs literacki wybrano 20 najlepszych opowiadań, które znalazły się w „Fantologii”. W skład jury konkursowego wchodzili: Rafał Kosik, redaktorka serii Kasia Sienkiewicz-Kosik, Przemek Staroń oraz ja. Zwieńczeniem zbioru jest opowiadanie ojca Felixa, Neta i Niki, czyli Rafała Kosika, zatytułowane „Qsmos”, które ukazuje przygodę młodych ludzi uczestniczących w eksperymencie symulującym życie na Marsie.


Autorzy opowiadań nie skupiają się wyłącznie na tytułowych bohaterach, lecz także na ich przodkach, potomkach, rodzicach i szkolnych kolegach. Podobnie jak w oryginalnym świecie Felixa, Neta i Niki, kolejne światy różnią się od domyślnego, a tutaj spotykamy alternatywne wersje głównych postaci i ich historii.


Niektóre z opowiadań wydają się wręcz początkiem większej, intrygującej całości, co sprawia, że czytelnik z niecierpliwością oczekuje na dalszy ciąg. Na przykład, „1997” Anastazji Nocoń to emocjonująca historia łącząca elementy thrillera i science fiction z dramatem rodzinnym, podczas gdy „Felix, Net i Nika oraz Siekierezada” Michała Tadeusza Noworyty eksploruje alternatywne rzeczywistości i konsekwencje ich odkrywania, umiejętnie bawiąc się nawiązaniami do kultury popularnej. Sebastian Tauer w „Odnaleźć Nikę Pawłowną” przeniósł czytelników w ponury krajobraz Guberni Moskiewskiej, ukazując ucieczkę z Rosji. Po opowiadaniu „Paskuda z Zalewu Zegrzyńskiego” Bartłomieja Przybylskiego już nigdy nie spojrzę tak samo na Zalew Zegrzyński; w tej historii spotykamy lokalne legendy i potwory, które stają się realnym zagrożeniem. Historia ukazuje wartości takie jak przyjaźń, współpraca i troska o środowisko. Jest też gratka dla polonistów: opowiadanie Roberta Solskiego „Mazurska maskarada” zaczyna się od przeszukiwania dna rzeki w poszukiwaniu pamiątek po balowaniu karnawałowym jednego z czołowych imprezowiczów dwudziestolecia międzywojennego.


Jubileuszowe wydanie tego zbioru jest doskonałym podsumowaniem 20 lat obecności serii na rynku książki, której czytelnicy dorastają razem z bohaterami. Seria odniosła niewątpliwy sukces wydawniczy, sprzedając się w liczbie miliona ośmiuset tysięcy egzemplarzy.
Czysty Kosmos! (Ale nie Qsmos).


🥹Bardzo dziękuję za tę przygodę.


✨Zwyciężyli w konkursie i stworzyli tę antologię✨:
Konrad Domagała, Mateusz Kaczyński, Krzysztof Kietzman, Miłosz Konarski, Aleksandra Kosowska, Justyna Łuć, Patrycja Łukaszyk, Aleksandra Łukowska, Natalia Maleszewska, Anastazja Nocoń, Michał Tadeusz Noworyta, Alicja Paterek, Kalina Pawełczak, Bartłomiej Przybylski, Robert Solski, Bogna Szymankiewicz, Sebastian Tauer, Katarzyna Wilczyńska, Lidia Wojciechowska, Karolina Zdunek.