Język własny tworzy grupę i jest potrzebny do tego, żeby jej członkowie wysyłali między sobą sygnały, iż są do siebie podobni. Język młodych ludzi często jest dla starszych zwyczajnie niezrozumiały, ale działa to także w drugą stronę. Można powiedzieć, że każde pokolenie ma swój własny język.
Spośród wielu zgłoszeń komisja wybrała dwadzieścia finałowych słów. Wśród nich znalazły się m. in wyrażenia pochodzące z języka angielskiego, jak cringe, slay, sus, ale też słowa powszechnie używane, które nabrały innego znaczenia czy słowa, które już dawno były modne.
Wiele z młodzieżowych słów swoją popularność zawdzięcza internetowi, tak jak betoniarz, a także grom komputerowym, jak chociażby NPC. Jak zauważyła Aneta Korycińska, młodzi ludzie coraz chętniej używają skrótowców.
– Mody językowe są krótkotrwałe, ale są bardzo potrzebne – mówiła gościni Polskiego Radia Dzieciom – W ten sposób młodzi ludzi podkreślają: my jesteśmy inni niż wy. Warto tu podkreślić, że młodzi ludzie nie oczekują, że osoby starsze, w tym ich rodzice będą używali młodzieżowych słów – wręcz przeciwnie.
Młodzieżowe Słowo Roku, znaczenie młodzieżowych słów i mowa młodych ludzi – o tym w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiła Aneta Korycińska, znana również jako Baba od polskiego. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.
Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Aneta Korycińska – Baba od polskiego – nauczycielka języka polskiego, oligofrenopedagożka ze specjalizacją dotyczącą pracy z osobami w spektrum autyzmu, wychowawczyni, korektorka.
Data emisji: 17.11.2022
Godzina emisji: 21:00
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.