Bardzo często mówimy o tym, że język kształtuje naszą rzeczywistość. To, w jaki sposób nazwiemy jakieś zjawisko, będzie miało wpływ na nasz stosunek do świata. Rok temu wiele z nas wyszło na ulice, aby zaprotestować przeciwko zakazowi przerywania ciąży w przypadku ciężkich wad genetycznych. Kobiety na ulicach mówiły, że walczą o prawo kobiety do decydowania o swoim życiu, a Kaja Godek i Ordo Iuris przekonywały, że walczą o prawo do życia.
Pomijając wszelkie kwestie ideowe, wiemy, że język jest kluczem do zrozumienia świata. Możemy za jego pomocą albo zmieniać świat na lepsze, albo utrwalać to, co jest. Tak to już jest, że żeby zmieniać świat, trzeba wiedzieć trochę więcej. Z reguły ci, którzy utrwalają status quo, opierają się na swoich założeniach i nie chcą ani o krok poszerzyć swojej perspektywy.
Dobra, ale przejdźmy do rzeczy.
Jak pisać o kobietach i innych grupach mniejszościowych? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i zawiera się w fantastycznej publikacji „Jak mówić i pisać o Afryce” wydanej przez Fundację Afryka Inaczej. Uniwersalna metoda brzmi:
„Nie kieruj się polityczną poprawnością, ale przyzwoitością i szacunkiem wobec tych, o których piszesz”.
Prawda, że proste? Od siebie dodałabym jeszcze jedno – unikaj stereotypów. Często nawet nie wiemy o tym, że to, co mówimy, utrwala jakieś stereotypy. Podczas warsztatów porozmawiamy sobie o tym, jak poszerzyć swoją perspektywę i pozbyć się stereotypów.