Pełne opracowanie i streszczenie „Lalki” Bolesława Prusa (czas akcji, miejsce akcji, bohaterowie, język, motywy, konteksty, symbole, geneza, typy bohaterów, grupy społeczne – tabela na 50 stron) znajdziesz w MOIM SKLEPIE.
Wstęp (wprowadzenie):
Zakochanie jest stanem, który wywołuje w ludziach różne skutki. Jedni odkładają na bok wszystkie inne sprawy i skupiają się wyłącznie na miłości, natomiast u niektórych „motylki w brzuchu” dają motywację do dalszego rozwoju. W literaturze przedstawione zostały dziesiątki rozmaitych postaw – każde zakochanie może bowiem wywoływać zupełnie inne reakcje.
Rozwinięcie („Lalka”):
Zakochanie wprawia człowieka w różne stany. Z jednej strony sprawia, że człowiek ma motywację do dalszego działania, z drugiej natomiast – może prowadzić do nieracjonalnych zachowań wymagających największego poświęcenia. Wszystkie te postawy skupiał w sobie Stanisław Wokulski, bohater „Lalki” Bolesława Prusa. Kupiec był zakochany w arystokratce Izabeli Łęckiej – z jej powodu wyjechał do Bułgarii, aby pomnożyć swój majątek. Wierzył, że dzięki pieniądzom będzie mógł zbliżyć się do kręgów arystokracji i poznać bliżej pannę. Zakochanie nie było jednak wyłącznie motywacją do dalszego działania – stało się ono także uczuciem, które pozwoliło przetrwać trudne momenty. Dzięki nadziei mógł on bowiem znieść pogardę ze strony niektórych arystokratów.
Wokulski jawił się także jako człowiek postępujący w sposób coraz bardziej nieracjonalny. Z powodu miłości wykupił po zawyżonej cenie zastawę stołową Łęckich, celowo przegrywał z ojcem Izabeli w karty, a nawet przejął kamienicę za znacznie zawyżoną kwotę. Poświęcił uczuciu całą swoją uwagę, myślał nieustannie o tym, jak zbliżyć się do ukochanej. Był także gotów zrezygnować ze wszystkich swoich pasji – zaniedbał zainteresowanie nauką.
Kontekst:
Zupełnie inny obraz zakochanego wypływa z „Legendy o świętym Aleksym”. Średniowieczny utwór hagiograficzny przedstawiał losy Aleksego i Famijany, którzy w swoim uczuciu nie zapomnieli o tym, co najważniejsze – służbie Bogu. W tym celu Aleksy przekazał świeżo upieczonej żonie pierścień, który Famijana miała zwrócić w niebie – a do tego czasu jej zadaniem było żyć w zgodzie z przykazaniami. Aleksy zrezygnował z konsumpcji małżeństwa i już dzień po ślubie opuścił rodzinne strony, aby zbliżyć się do Stwórcy.
Zakończenie (podsumowanie):
Literatura utrwaliła różne oblicza zakochanych. Stan ten sprawia, że ludzie mają motywację do działania albo podejmują nieracjonalne decyzje. Jeszcze inni natomiast – mimo wielkiego uczucia, pamiętają o tym, że są jeszcze inne rzeczy ważne w ich życiu.
Pełne opracowanie i streszczenie „Lalki” Bolesława Prusa (czas akcji, miejsce akcji, bohaterowie, język, motywy, konteksty, symbole, geneza, typy bohaterów, grupy społeczne – tabela na 50 stron) znajdziesz w MOIM SKLEPIE.