Z tego opracowania dowiesz się:
- jaki jest sarmacki portret polskiego szlachcica sarmaty na podstawie „Pamiętników” Jana Chryzostoma Paska
- dlaczego portret szlachcica sarmaty na przykładzie Paska jest charakterystyczny dla epoki
- czym była ideologia sarmatyzmu
- jak udzielić odpowiedzi na pytanie jawne na maturze ustnej z języka polskiego w 2024 i 2025 r.
Ponadto po lekturze opracowania zrozumiesz, dlaczego portret Jana Pawła Adamczewskiego z serialu Netflixa „1670” jest trafny! (Polecam ten serial jako kontekst do wykorzystania w odpowiedzi na egzaminie ustnym!)
Wstęp (wprowadzenie):
Na przełomie XVI i XVII wieku upowszechniła się idea sarmatyzmu, czyli poglądu, zgodnie z którym polska szlachta pochodziła od starożytnego ludu Sarmatów. Ideologia ta obejmowała wszystkie najważniejsze aspekty życia polskiego ziemiaństwa – sarmaci akcentowali swoją odrębność od pozostałych warstw społecznych, zwracali uwagę na wyższość nad chłopstwem, głosili jedność całego stanu szlacheckiego. Ponadto odróżniali się od reszty społeczeństwa zachowaniem, poglądami i wyglądem.
Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2024 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z „Pamiętników” Paska oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Sarmacki portret polskiego szlachcica” na podstawie „Pamiętników”.
Ten temat (przedstawiony jako „Portret szlachcica sarmaty”) obowiązuje również na maturze ustnej w 2025!
Pełne opracowanie i streszczenie „Pamiętników” Jana Chryzostoma Paska (czas akcji, język, motywy, konteksty, symbole, alegorie) znajdziesz w moim sklepie jedynie za 5 zł! To az 27 stron!