LITERATURA
„Mistrz i Małgorzata” Michaił Bułhakow – Berlioz ginie pod tramwajem – w wyniku przepowiedni Wolanda, w której Anuszka miała wylać olej na tory; Jeszua Ha-Nocri – zostaje ukrzyżowany; Mistrz i Małgorzata – umierają, ale są szczęśliwi, mogą się w końcu razem spotkać i trafiają do świata z książki Mistrza, uwalniają Piłata, mogą wiecznie spacerować w pięknej krainie poza czasem – czy jest to takie piękne piekło?
”Tren I” Jan Kochanowski – podmiot liryczny żali się, że umarła mu córka i prosi czytelników o płakanie z nim, o współczucie – odwołuje się do Heraklita i Symonidesa – greckich autorów lamentacji; porównuje śmierć do smoka, który przyszedł pożreć niewinne istoty, jest cierpiącym ojcem.
”Tren V” Jan Kochanowski – porównuje Urszulkę do małego drzewka oliwnego, które zostało ścięte przez śmierć – nieuważnego ogrodnika; odwołuje się do Persefony – bogini świata zmarłych.
”Dziady cz. II” Adam Mickiewicz – dusze zmarłych powracają na ziemię w noc Dziadów (Zaduszek) i proszą o modlitwę (poczęstunek): są duchy lekkie: Józio i Rózia, średnie: Dziewczyna – Zosia; ciężkie: zły Pan.
”Pan Tadeusz” Adam Mickiewicz – Jacek Soplica zabił stolnika Horeszkę; Ksiądz Robak umiera postrzelony w trakcie zajazdu w płuca, bo zasłonił Hrabiego swoją piersią, obronił też Gerwazego, spowiada się i wyjawił swoją tajemnicę;
„Balladyna” Juliusz Słowacki – zamordowani przez Balladynę zostają: Alina, Gralon, Grabiec, Pustelnik, Kirkor;
„Quo vadis” Henryk Sienkiewicz – męczeńska śmierć chrześcijan, samobójcza śmierć Petroniusza i Eunice;
„Kamienie na szaniec” Aleksander Kamiński – W dniu 30 marca 1943 r. Umierają Alek (Maciej Aleksy Dawidowski) i Rudy (Jan Bytnar); Alek został ranny podczas odwrotu z akcji pod Arsenałem, Rudy był zaś skatowany przez Schultza i Langego – niemców. Zośka (Tadeusz Zawadzki) spisuje losy przyjaciół, a sam umiera 20 sierpnia 1943 r. W czasie ataku na posterunek pod Sieczychami.
”Mały Książę” Antoine de Saint-Exupery – Mały Książę po spotkaniu z Lisem rozumie, że źle porzucając Różę – źle postąpił; tęskni za nią i postanawia jak najszybciej (jest już rok w podróży) wrócić na planetę B‑612; by tego dokonać, musi zniknąć z ziemi i robi to dzięki Żmiii – prosi ją, by go ukąsiła, przez co umrze dla tej planety i wróci do swojego domu.
”Ziele na kraterze” Melchior Wańkowicz – sielankę rodziny Wańkowiczów przerywa druga wojna światowa, Krystyna – jedna z córek Zofii i Melchiora, siostra Marty, ginie w Warszawie 6 sierpnia 1944 podczas Powstania Warszawskiego; matka wiele lat po wojnie próbuje bezskutecznie znaleźć jej zwłoki.
FILM
”Między piekłem a niebem” red. Vincent Ward – żona i dzieci Chrisa Nielsena zginął w wypadku, a on niczym Orfeusz wyrusza w podróż w zaświaty, aby ich odzyskać lub spotkać.
MUZYKA
INNE SZTUKI: TEATR, MALARSTWO, RZEŹBA
„Śmierć i życie” Gustav Klimt ‑śmierć i życie występują obok siebie, śmierć zazdrości życiu, przygląda się mu z ciekawością: https://www.gustavklimt.fineart24.pl/smierc-i-zycie.html;
“Śmierć Marata”- Jean Louis David – Marat był teoretykiem polityki w czasach rewolucji francuskiej i ze względu na choroby skóry musiał brać kąpiele medyczne, został zamordowany przez Charlotte Corday, przeciwnej tak radykalnej rewolucji, Marat będzie wykorzystywany później przez Jakobinów jako przykład cierpiętnika – martyr
“Śmierć 2” – Jacek Malczewski – młoda, na czarno ubrana kobieta z kosą jest śmiercią, która przyszła po duszę wyglądającego przez okno starca
“Lekcja anatomii doktora Tulpa” ‑Rembrandt – ciało zmarłego otoczone przez lekarzy poznających anatomię człowieka ma otwarte przedramię w celu zobaczenia kości, mięśni, naczyń krwionośnych
“Pełzającą śmierć” ‑Zdzisław Beksiński – nie całkiem ludzka postać pełza z daleka od płonących zgliszczy miasta