Helena Modrzejewska to prawdziwa XIX-wieczna gwiazda — nie tylko najważniejsza polska aktorka tamtych czasów, z powodzeniem grywająca również w Ameryce, lecz także ikona mody i twarz wielu ówczesnych reklam. Była nieślubną córką Józefy Bendy, wdowy po zamożnym kupcu; tożsamość jej ojca pozostaje tajemnicą. W rozpoczęciu kariery aktorskiej pomógł jej przyjaciel domu, niemiecki aktor Gustaw Zimajer. Niebawem nawiązali romans, choć Zimajer był żonaty. Grywali wspólnie w wędrownej trupie aktorskiej Konstantego Łobojki. Helena urodziła Gustawowi dwójkę dzieci, gdy jednak zmarła ich córeczka, aktorka zabrała syna Rudolfa i uciekła do Krakowa. Tam podpisała kontrakt ze Stanisławem Koźmianem, dyrektorem teatru, i już od pierwszych ról okrzyknięto ją objawieniem aktorskim. Pracowała tam przez cztery lata, cały czas szlifując swój warsztat.
Następnie debiutowała w Warszawie. Sukcesy pozwoliły jej podpisać kontrakt z Warszawskimi Teatrami Rządowymi, a także wywierać wpływ na wystawiany repertuar. To dzięki jej interwencji po raz pierwszy wystawiono „Hamleta” w tłumaczeniu z oryginału, walczyła także o dramaty Słowackiego – „Marię Stuart” i „Mazepę”. W tym czasie wzięła ślub z Karolem Chłapowskim.
Po ośmiu latach brawurowej kariery Helena postanowiła zawalczyć o sceny zagraniczne. Ze względów patriotycznych nie brała pod uwagę Rosji czy Niemiec, ostatecznie wybór padł na Amerykę. Przeprowadziła się tam z mężem, synem i grupą przyjaciół, do których należał mało znany pisarz… Henryk Sienkiewicz. Osiedlili się w Anaheim, gdzie próbowali prowadzić farmę. Już po roku od przyjazdu Helena przeniosła się do San Francisco, gdzie pod pseudonimem Modjeska odniosła ogromny sukces na scenie California Theatre. Zakochany w niej po uszy Sienkiewicz opisał to szczegółowo w polskiej prasie. Niebawem aktorka wyruszyła w swoje pierwsze tournée po Stanach Zjednoczonych, a pisarz wrócił do Europy. Jej amerykańska kariera trwała przez trzydzieści lat, w czasie których gościnnie występowała w Anglii i w Polsce.
Zmarła w wieku niespełna 69 lat w Bay Island w East Newport w Kalifornii. Początkowo pochowano ją w Los Angeles, lecz później jej szczątki przeniesiono na Cmentarz Rakowicki w Krakowie.
Helena Modrzejewska i Henryk Sienkiewicz to bohaterowie powieści @jakubnowak_profil wydanej przez Powergraph, której mam zaszczyt (i zachwyt!) być patronką.
Seria #superbaby powstała z inspiracji akcją #patronki, o której będę jeszcze więcej pisała. Wiecie, że w edukacji szkolnej poznaje się 4 autorki? 😀 A zaledwie 10% szkół w Polsce nosi imię patronki.
Ja tam już się nie daję uciszać, więc zapraszam do siebie #superbaby