Początek lipca to stresujący czas dla tych, którzy w tym roku zdawali egzaminy. Dziś 3 lipca wszyscy, którzy pisali egzamin ósmoklasisty, poznali wyniki. Procenty mają przełożenie na określoną punktację i decydują o tym, do jakiej szkoły ponadpodstawowej można się dostać. Przerażające jest to, że w tak młodym wieku bierze się już udział w konkursie, wyścigu o możliwość kontynuowania edukacji w dobrych szkołach ponadpodstawowych (także w tym, które są blisko domu).
Jestem przeciwna wyścigom na oceny i punkty. Uważam, że nie mają związku z nauką; jednak jest to jedyna obecna forma sprawdzania wiedzy, zatem… pamiętajcie, proszę, że wyniki egzaminów nie świadczą o tym, jacy jesteście i ile wiecie. Są jedynie odwzorowaniem tego, jak w danym momencie byliście w stanie napisać. Jestem przekonana, że zrobiliście to najlepiej, jak mogliście.
Jeśli czujecie jednak, że wynik nie odzwierciedla waszej wiedzy i umiejętności, że dotąd pisaliście lepiej, a tu nagle np. straciliście punkty za błędy językowe, to koniecznie napiszcie odwołanie do OKE.
Można to zrobić na stronie internetowej (polecam jak najszybciej, złożenie wniosku 5-6 lipca może oznaczać, że wgląd będzie dopiero w sierpniu, bo kolejki są naprawdę duże, a rekrutacja trwa TERAZ). Wystarczy wejść na stronę ZIU (tę, na której sprawdzacie wyniki egzaminu):
Dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej w ciągu pięciu dni (formalnie) od złożenia wniosku wyznaczy termin i godzinę wglądu w pracę.
Warunki wglądu:
1) Trzeba zgłosić się z dokumentem tożsamości.
2) Praca jest w formie pisemnej, chyba że była pisana na komputerze, jedynie zakrywa się w nich dane egzaminatora.
3) Pracę można przeglądać do 25 minut.
4) Podczas wglądu obecny jest pracownik okręgowej komisji egzaminacyjnej; osoba uczniowska i jej prawny opiekun.
5) Zasady oceniania można w trakcie wglądu sprawdzać we własnym telefonie komórkowym na stronie CKE.
6) Po zakończeniu wglądu w pracę spisywany jest raport z przebiegu spotkania, który trzeba podpisać.
7) Można wykonać zdjęcia pracy egzaminacyjnej – całości lub części.
8) Podczas wglądu można mieć telefon komórkowy.
9) Podczas oglądania pracy można robić notatki i zdjęcia- weźcie swoje przybory do pisania, kartki dostaniecie.
10) Członek komisji musi wyjaśnić wątpliwości dotyczące kwestii technicznych, jeśli jednak jakieś zadania wymagają zmiany punktacji – konieczne jest napisanie wniosku – załącznik C lub D
11) Wniosek o weryfikację składa się do 2 dni roboczych od dnia wglądu i powinien być przesłany drogą elektroniczną (może być też pocztą). Będzie od rozpatrzony w ciągu 7 dni od dnia otrzymania go przez OKE. Dyrektor OKE powiadomi o tym opiekunów w ciągu dwóch tygodni.
12) Rozstrzygnięcie dyrektora OKE – w przypadku zmiany punktacji lub jej braku – jest ostateczne i nie można się już od niego odwołać.
W skrócie:
- – wypełnij wniosek na stronie OKE
- – pójdź na spotkanie i zrób zdjęcia egzaminu (osoby -18 nie mogą same, muszą to być opiekunowie prawni)
- – wyślij je korepetytorom/nauczycielom i poproś o sprawdzenie
- – wypełnij wniosek C i D i wpisz, które zadania wymagają ponownego sprawdzenia
- – złóż wnioski i czekaj na weryfikację
Najczęstsze pytania:
Czy jest sens składania podania o wgląd? Zawsze! Po pierwsze — zobaczysz, czy na pewno dobrze oceniono Twoją pracę, po drugie — poznasz swoje błędy, a to najlepsza nauka, po trzecie — będziesz mieć pamiątkę.
———–
Czy odwołania mają sens? W tym tygodniu udało mi się obronić wiele prac, niektóre to tylko +1 pkt, ale rekordzistką jest praca z matury rozszerzonej +19 pkt.
———-
Czy zawsze da się podwyższyć wynik? Niestety nie, czasami naprawdę nie ma podstaw do podważenia oceny. Po pełnej analizie pracy — bardzo szczegółowej — okazuje się, że egzaminatorzy dobrze przyznali punktację. To zwykle 1/10 prac.
————–
A czy mogę napisać odwołanie sam/a? Oczywiście! Sprawdź, w których kategoriach stracił_ś punkty, porównaj swoje odpowiedzi z tymi, które są w zasadach oceniania i napisz bogatą argumentację, w której wykażesz błędy przy sprawdzaniu. To zwykle praca na wiele godzin, ale warto!
——-
Czy ma Pani czas, by napisać moje odwołanie? Napisz mail, zanim kupisz usługę, bym mogła dać Ci znać, czy na ten dzień nie mam już kompletu, następnie wykup usługę w „sklepie”- tylko tak zarezerwujesz termin. To bardzo wyczerpujące zadanie, które wymaga skupienia i wielu godzin pracy przy jednym egzaminie, więc czasami muszę wyłączać możliwość kupowania usługi, zwłaszcza wtedy, gdy mam już komplet klientów na dany dzień. Pamiętaj, od chwili wglądu masz tylko 48 h na wysłanie odwołania.
——–
Czy mogą mi obniżyć punktację? Nie! We wniosku z odwołaniem piszesz, w których zadaniach i kategoriach dokonano pomyłki i dlaczego uważasz, że to pomyłka i powinno być X punktów, a nie Y. Sprawdzane są zatem tylko te zadania i kategorie, w których wnioskujesz o poprawę. Na dodatek, jeśli coś przeoczono — nie jest to Twoja wina. Ty tu walczysz o siebie, by nie było ocenione na Twoją niekorzyść.
——–
Czy to ma sens, gdy rekrutacja do szkół ponadpodstawowych jest już prawie zamknięta? Okazuje się, że ma. Rodzice chodzą i wychodzą wszystko. Na dodatek ostateczna lista przyjętych kształtuje się czasami dopiero we wrześniu.
Pamiętacie, że na maturze i egzaminie ósmoklasisty możecie być tak jak piłkarze na Euro i skorzystać z VAR (czyt. war)? Przez pół roku możecie złożyć wniosek o wgląd do pracy, żeby sprawdzić, czy wszystko zostało ocenione poprawnie. Egzaminatorom mogą zdarzać się błędy, np. nieprzeniesienie poprawnej odpowiedzi albo wyzerowanie wypracowania, choć nie ma do tego podstaw, więc warto zobaczyć, czy wszystko jest ocenione tak jak powinno. Wniosek o wgląd musicie złożyć przez ZIU i to jak najszybciej. Jeśli złożycie wniosek w dniu ogłoszenia wyników, dostaniecie wgląd w ciągu kilku dni. A jak to zrobicie za tydzień, możecie dostać termin nawet w sierpniu. Więcej informacji na temat procedury odwołania znajdziecie na mojej stronie!
Czy wy też dostaliście tak mało punktów za język na egzaminie ósmoklasisty? W zeszłym roku aż 58% zdających dostało 0 punktów za język w wypracowaniu. Czy to błąd egzaminatora? Niestety nie zawsze – po prostu na egzaminie często wychwytywane są nawet najmniejsze błędy, w tym takie, o których rzadko myślimy, jak np. powtórzenia.
Jeżeli uważacie, że wynik jest zbyt niski, pamiętajcie, że możecie się od niego odwołać. Aby to zrobić, wystarczy złożyć wniosek o wgląd i później przygotować merytoryczne uzasadnienie, czemu w danym zadaniu powinniście dostać więcej punktów.
Czy odwołanie od wyników egzaminu ósmoklasisty i matury ma sens? Od lat o tej porze pojawiają się informacje o tym, że ktoś miał dwadzieścia kilka procent, odwołał się i dostał ponad 70% punktów. Sama w zeszłym roku wyciągnęłam niezdaną maturę podstawową na pozytywny wynik i wywalczyłam 8 punktów w wypracowaniu na egzaminie ósmoklasisty. Ale czy to oznacza, że weryfikacja zawsze zapewnia punkty? Oczywiście nie.
Każdą pracę trzeba przeanalizować, czasami pojawiają się oczywiste pomyłki, np. egzaminator wpisze 0 punktów za zadanie zamknięte, choć powinien być 1 punkt, a innym razem okaże się, że w zadaniu otwartym jednak można uznać, że spełniliśmy warunki na komplet punktów. Ale to wymaga argumentacji. Pamiętajcie jednak, że nagłe +20% punktów to rzadkość – zazwyczaj udaje się uzyskać 1, 2 lub 3 punkty, a większe zmiany to ewenement.
Czy po odwołaniu od wyniku można stracić punkty? CKE oficjalnie odpowiada, że nie. Musicie jednak pamiętać, że w przypadku wypracowania egzaminatorzy od nowa sprawdzają całą pracę – więc jeżeli na przykład dostaniecie 1 punkt za dużo w kategorii „Ortografia”, a chciecie walczyć o punkty za „Język”, to w nowej ocenie zostanie uwzględniona pomyłka w „Ortografii”.
Jeżeli po weryfikacji punktów będzie mniej niż na początku – wtedy po prostu wynik nie ulega zmianie. Jeżeli będzie więcej, wówczas dostajecie nowe świadectwo.
Czy odwołanie od wyniku egzaminu ósmoklasisty ma sens, skoro nowe świadectwo dostaniecie już po zamknięciu rekrutacji do liceum i technikum? Tak! W takiej sytuacji należy złożyć zażalenie na wyniki rekrutacji i pokazać, że po weryfikacji wynik z egzaminu jest wyższy, dzięki czemu macie więcej punktów niż ostatnia zakwalifikowana osoba.
Wiele szkół jest przygotowanych na takie sytuacje, a poza tym uwierzcie mi – zdeterminowani rodzice naprawdę są w stanie wszystko załatwić, więc mając nowe świadectwo z pewnością załatwią miejsce w szkole, do której się rekrutowaliście.
3 najczęstsze pomyłki egzaminatorów sprawdzających maturę i egzamin ósmoklasisty.
Numer jeden: źle przeniesiona odpowiedź. Albo źle zczytana odpowiedź – czyli zaznaczyliście A, a ktoś wpisał C i przez to nie dostaliście punktu. Klasyk.
Numer dwa: pomyłki w liczeniu błędów językowych. Czasami egzaminatorzy np. liczą wielokrotnie jeden błąd albo zaznaczają powtórzenie, choć nie ma do tego podstaw. Aby to sprawdzić prawidłowo, potrzebujecie pomocy specjalisty – to może być wasz polonista, jeśli będzie miał czas i ochotę sprawdzać wypracowania.
Numer trzy: egzaminator nie uznał argumentu albo uznał, że popełniliście błąd rzeczowy. Tutaj potrzeba dokładnego wyjaśnienia, dlaczego wasza odpowiedź jest merytorycznie poprawna i spełnia warunki zadania. Takich odwołań piszę co roku najwięcej – i często OKE przyznają rację.
Błędy egzaminatorów i OKE – PLAYLISTA!
TRANSKRYPCJA:
ZDAJĄCY EGZAMINY KONTRA OKE #1
Maturzystka zdała maturę na 73%, ale dostała tylko 28% i niestety to nie jest jedyny taki przypadek. Egzaminatorzy robią błędy, a OKE czuje się bezkarne. Najprostszy przykład: całkowicie przypadkowe oznaczanie błędów językowych. Niektórzy egzaminatorzy sprawdzają wszystko dokładnie i wyłapują nawet najmniejsze błędy, a inni np. oznaczają jako błędne zupełnie poprawne sformułowania. Są też prace, w których pominięto naście poważnych błędów. Ocena za język jest często przypadkowa, chociaż akurat w tej kategorii nie powinna taka być – wszystko zależy od tego, na jakiego egzaminatora trafi praca. Jak na łaskawego, to dostaniecie punkty, jak na ostrego, to macie gwarantowane 0.
ZDAJĄCY EGZAMINY KONTRA OKE #2
Egzaminator przyznał 3 punkty za język, bo pominął 80 błędów. Po ostatnim filmie pytaliście, co to znaczy, że ocena na maturze jest przypadkowa, no to proszę. Jeden egzaminator da punkty i nie zauważy 50 czy 80 błędów, a inny będzie skrupulatnie zliczał wszystko, nawet to, co nie jest błędem.
Oczywiście ocena języka jest arbitralna i czasami możemy dyskutować, co jest ok, a co nie. Ale w tym roku to już przesada – raz egzaminator pominął 80 błędów, a innym razem 50 i w dodatku te prace dostały punkty w kategorii „język”.
Czy to jest w porządku? Nie sądzę, tym bardziej że znacznie częściej można trafić na ostrego egzaminatora albo na takiego, który zauważy błąd, choć sformułowanie jest poprawne, i dostajecie 0 punktów, czyli jakby nie patrzeć, matura to loteria.
ZDAJĄCY EGZAMINY KONTRA OKE #3
OKE w Krakowie wysyła informację o wyniku weryfikacji zwykłym listem! Nie poleconym, tylko takim najtańszym, w którym nie można sprawdzić, czy list w ogóle dotarł i kiedy został odebrany. Czyli jest możliwa sytuacja, że po drodze taki list się zgubi i maturzysta nie dowie się, jaki jest wynik weryfikacji. W dodatku przepadnie mu termin na odwołanie do drugiej instancji. Już nie mówię nawet o tym, że można byłoby wysłać list priorytetem albo mailem… No i jak ten system ma działać poprawnie?
ZDAJĄCY EGZAMINY KONTRA OKE #4
Jak OKE traktuje nie fair maturzystów, część czwarta. Tym razem uzasadnienia, które pokazują, że mamy cię gdzieś. Wyobraźcie sobie, że piszecie odwołanie od oceny za język w wypracowaniu. Egzaminator zaznacza 13 błędów, a wy podważacie 5 z nich, czyli jest 8 błędów. Dostajecie odpowiedź na odwołanie, a w niej informacja, że „ocena jest łagodna, w pracy stwierdzono 30 błędów językowych”.
Krew mnie zalewa, jeśli jest 30 błędów, to dlaczego egzaminator zaznaczył tylko 13 i czemu nadal sprawdza egzaminy? I gdzie są te błędy, ja się pytam? Jak jesteście tacy mądrzy, to je wypiszcie i uzasadnijcie. Widziałam tę pracę!
No ale OKE wie, że może mieć maturzystów gdzieś. Gdyby wypisali, na czym polegają błędy, można byłoby się do tego odnieść. A jak nie wypisali, to tak naprawdę w drugiej instancji trzeba słowo po słowie analizować i pisać, czemu to jest poprawne. W skrócie: nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobisz.
ZDAJĄCY EGZAMINY KONTRA OKE #5
Egzaminatorzy z OKE często wmawiają błędy rzeczowe tam, gdzie ich nie ma. Przykład z zeszłorocznej matury. Temat wypracowania to: „co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem”, maturzysta napisał, że bohaterem mógł być Gustaw z „Innego świata”, bo zgłosił się na ochotnika, że pojedzie zamiast Kostylewa na Kołymę. Co na to OKE? Pisze, że to nieprawda, bo Gustaw nie miał motywacji, żeby być bohaterem, a tak w ogóle, to nie napisano, dla kogo jest bohaterem. I tu jest problem, bo zasady oceniania pozwalały, żeby opisać kogoś, kto jest bohaterem dla czytelnika – czyli: obiektywnie wykazał się heroizmem. No i drugi problem: nie ma tutaj błędu rzeczowego, a OKE uważa, że ma monopol na prawdę. To, że ktoś nie wie, czym się kierował, nie znaczy, że jego odważne działanie nie jest bohaterstwem, no ale w OKE najwyraźniej tego nie wiedzą.
ZDAJĄCY EGZAMINY KONTRA OKE #6
To jest hit. Egzaminatorzy praktycznie z automatu uznają, że zakres środków językowych w wypracowaniach jest „zadowalający”, ewentualnie jak praca jest zła, to że „wąski”. O „szerokim”, czyli najlepiej punktowanym, możecie zapomnieć i to nawet mimo tego, że język jest swobodny i pozwala na realizację tematu, macie zróżnicowaną składnię i leksykę. Ocena w tym kryterium bierze się chyba z losowania. No i teraz hit: w uzasadnieniach piszę, że są spełnione formalne warunki, podaję przykłady – i albo ktoś to uznaje, albo pisze: „ocena jest poprawna” i tyle, żadnego wyjaśnienia, odniesienia się do argumentacji. I to jest chyba główny problem – w OKE nikt nie sili się na uargumentowanie swojego zdania. Wy jako maturzyści musicie, a oni jako mądre głowy nie.
ZDAJĄCY EGZAMINY KONTRA OKE #7
Ocena na egzaminie to loteria, odcinek piąty. Dwie prace: obie to ogłoszenie, obie mają formę ogłoszenia i zawierają słowo „zapraszamy” na końcu. Jedna OKE uznaje, że jest w porządku i przyznaje 2 punkty, druga mówi, że nie ma zgodności z formą, pozostaje ocena 1 pkt, ale w sumie trzeba byłoby dać zero. Rozumiem, że egzaminatorzy mogą mieć różne podejście, ale to już jest jakiś kosmos, że każda okręgowa komisja podejmuje totalnie różne decyzje.
ZDAJĄCY EGZAMINY KONTRA OKE #8
Wiecie, że OKE może pozbawić was punktów na maturze, ale nigdy nie przyzna się do swojego błędu? Na maturze kwestionowałam ocenę za język w wypracowaniu. W rozstrzygnięciu dyrektor OKE pisze: „we wniosku sugeruje Pan, że zakres środków językowych jest szeroki. Nie warto się o to spierać, gdyż błędów jest więcej”. Czyli tak: może masz pan rację, nie chce w sumie mi się tego sprawdzać, ale cyk, masz karę – znalazłem nowe błędy. I ktoś powie: no ok, to może nie jest jakoś super istotne. No pewnie nie, ale po to jest tabelka, w której zaznaczamy zakres środków językowych, żeby zaznaczyć prawidłowy zakres, a nie randomowy albo taki, jak akurat nam się wydaje, że powinien być.
ZDAJĄCY EGZAMINY KONTRA OKE #9
OKE w Poznaniu opóźnia odwołania od matury i egzaminu ósmoklasisty. Na stronie OKE Poznań znajdziecie informację, że odpowiedzi na wniosek o weryfikację są wysyłane pocztą, nawet jeśli wy wysłaliście wniosek mailem. To oczywiście wydłuża cały proces, bo wysyłka maila to 3 sekund, a wysyłka listu może zająć nawet tydzień. Dla porównania – OKE w Warszawie pisze, że odpowiedzi na wnioski przesłane mailem również przesyłają mailem. Czyli jak widać, można, jak się chce. Tylko że wtedy nie ma, jak opóźnić całej procedury.