W prawym górnym rogu napisz: miejsce, data np. Piotrków Trybunalski, 01.11.2011 r.
2. Z lewej strony od akapitu: zwrot grzecznościowy (apostrofa) – pisana wielką literą, np. Kochana Babciu!
3. a) Następnie (jeżeli zwrot grzecznościowy zakończyłeś wykrzyknikiem) piszesz od nowego akapitu wielką literą.
b) Następnie (jeżeli zwrot grzecznościowy zakończyłeś przecinkiem) piszesz od nowego akapitu małą literą.
4. c) Opisz powód swojego listu, skąd piszesz, czy myślisz często o odbiorcy, dlaczego wybrałeś/aś tę formę kontaktu.
5. Zacznij snuć charakterystykę bohatera/ki i pamiętaj o odwoływaniu się do odbiorcy listu.
Przedstawienie postaci Jak się nazywa? Skąd pochodzi? Ile ma lat? Gdzie mieszka? Itd. | |
Wygląd postaci Jaki ma wzrost? Jaki ma kolor włosów? W jaki sposób się porusza? Itp. | |
Cechy charakteru. Jakie ma zalety? Jakie ma wady? Co wyróżnia jej charakter? Itp. | |
Sposób zachowania W jaki sposób się zachowuje? Czy ma jakieś stałe przyzwyczajenia, powiedzonka? W jaki sposób traktuje innych ludzi? Opinie innych na temat bohatera/bohaterki Itp. | |
Zainteresowania i umiejętności Czym się interesuje? Jakie ma zdolności? Na czym zna się dobrze? Itp. | |
Poglądy i wartości Jaki wyznaje światopogląd? Jakie ma życiowe cele? Co pragnie osiągnąć? Itp. | |
Ocena postaci W jaki sposób autorka/autor charakterystyki postrzega prezentowaną postać? Za co podziwia się charakteryzowaną postać? Co irytuje autorkę/autora charakterystyki w prezentowanej postaci? Itp. |
6. Pamiętaj o zwrotach grzecznościowych, pytaniach do adresata listu, zaimkach pisanych wielką literą.
7. W zakończeniu od nowego akapitu podsumuj wnioski, napisz coś miłego odbiorcy, daj znać, że o nim myślisz i czekasz na odpowiedź lub spotkanie.
8. Podpisz się:
Z wyrazami szacunku
XYZ
Warszawa, 28.01. 2021.r
Hej Kubo!
Piszę do Ciebie, ponieważ ostatnio trochę myślałem o naszej ostatniej rozmowie na temat dobrej książki, której szukasz. Chciałbym zaproponować Ci powieść pt. “Księga dżungli”, dlatego że jej głównym bohaterem jest indyjskie dziecko Mowgli, którego postać bardzo polubiłem. Jest to chłopiec w moim wieku, który jako niemowlę trafił do dżungli, gdzie plemię wilków Tabaqui, uratowało go przed pożarciem przez złego tygrysa Shere Khana. Tak właśnie Mowgli stał się członkiem dżungli. Dorastał bardzo szybko pod wodzą dwóch nauczycieli i opiekunów: misia Baloo oraz czarnej pantery Bagheery. Główny bohater miał włosy koloru czarnego oraz ciemną, opaloną przez słońce skórę. Po dżungli poruszał się bardzo energicznie i szybko. Kiedy dorósł, wspinał się i skakał po drzewach niczym małpy. Mowgli nie ubierał się, bo chodził nago. Był bardzo szczupłym i umięśnionym dzieckiem a jego sylwetkę mogę porównać nawet do postury Heraklesa.
Teraz opowiem Ci o jego cechach charakteru. Jak z początku tekstu możesz się domyślić, że był bardzo odważny. Mimo strachu i lekkiej niepewności postanowił stanąć do walki przeciwko wodzowi dżungli Shere Khanowi. Nasz bohater był także bardzo mądry. Kiedy miś Baloo uczył go mowy dżungli oraz całego kodeksu — Mowgli bardzo gładko i szybko przyswajał pozyskaną wiedzę. Lektura ta pokazuje, że jest on także wrażliwym chłopcem. Kiedy wszystkie najważniejsze osoby w dżungli spotkały się na skale narady, Shere Khan chciał tego, by Mowgli został wygnany dlatego, że jest człowiekiem. Nasz bohater wieść tą bardzo mocno przeżył.
Kubo, przedstawiłem Ci wszystkie najważniejsze argumenty, które mam nadzieję, że przekonały Cię do kupna tej książki. Mnie się ta powieść bardzo spodobała, a wiem, że mamy bardzo podobny gust i wierzę, że Ciebie też ona oczaruje. Nie mogę doczekać się Twojej opinii. Odpisz jak najszybciej!
Ściskam MIKI