perswazja – przekonanie kogoś do naszego zdania, z logiczną argumentacją np. załóż czapkę, bo nie chcę byś się rozchorowała i musiała mieć znów lekcje online
manipulacja – przekonanie kogoś do naszego zdania, jest nieetyczna, podstęp, to ukrywanie prawdy, mówienie nieprawdy, albo niepełnej prawdy odwoływanie się do cudzych emocji, szantaż np. załóż czapkę, bo nie będę płacić za twoje lekcje gry na skrzypcach/nie będę cię kochać
Często w zestawach egzaminacyjnych pokazywany jest ten plakat Melchiora Wańkowicza:
Każda reklama wykorzystuje miks tych obu: perswazji i manipulacji.
W tym przypadku do manipulacji należałoby hasło „Matko, nie żałuj dziecku cukru” – odwołuje się to do sfery emocjonalnej, silnego instynktu macierzyńskiego; mówi, że jeżeli matka nie da dziecku cukru – będzie zła. To szantaż. Na dodatek sugeruje, że obowiązkiem matki jest dbanie o rodzinę.
Do perswazji należą hasła, które posługują się argumentami o tym, że inne produkty są droższe, a dają tyle samo kalorii co cukier.
Gdzie umieścisz hasło „cukier krzepi” – po stronie perswazji czy manipulacji?
Jeżeli chcesz mnie wesprzeć w popularyzacji wiedzy o języku i literaturze polskiej — możesz zostać moim patronem/moją patronką: https://patronite.pl/babaodpolskiego/ - grosik daj babie, sakiewką potrząśnij. ;)