Opracowanie pytania z puli pytań jawnych na maturze ustnej z języka polskiego w 2025 i w latach 2026-2028.

Wstęp (wprowadzenie):

Ludzkie postępowanie jest zdeterminowane przez wiele czynników, takich jak sytuacja materialna, stosunek do świata i innych ludzi, własne ambicje albo specyficzne okoliczności. Elementów wpływających na zachowanie jednostki może być wiele, jednak tym, co pojawia się w literaturze najczęściej, są idee. To właśnie one sprawiają, że człowiek zachowuje się w określony sposób, próbując pozostawać w zgodzie z własnym sumieniem.

Rozwinięcie („Zbrodnia i kara”):

Istotnym czynnikiem, determinującym ludzkie postępowanie, jest poczucie niesprawiedliwości – zwłaszcza wtedy, gdy dana jednostka jest jej ofiarą. Tę postawę widać na przykładzie głównego bohatera „Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego, Rodiona Raskolnikowa, który wyznawał przekonanie o istnieniu wybitnych jednostek, mających prawo działać niezgodnie z etyką chrześcijańską, w imię wyższych celów. Były student prawa od dziecka dostrzegał okrucieństwo świata – śnił mu się nawet widok kobyłki katowanej na śmierć oraz bierność (lub nawet agresja) ludzi obserwujących…

Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2025 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia ze „Zbrodni i kary” oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Co może determinować ludzkie postępowanie?” na podstawie „Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego.

Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale: