Wstęp (wprowadzenie):

Ludzkie postępowanie jest zdeterminowane przez wiele czynników, takich jak sytuacja materialna, stosunek do świata i innych ludzi, własne ambicje albo specyficzne okoliczności. Elementów wpływających na zachowanie jednostki może być wiele, jednak tym, co pojawia się w literaturze najczęściej, są idee. To właśnie one sprawiają, że człowiek zachowuje się w określony sposób, próbując zachowywać się zgodnie z własnym sumieniem.

Rozwinięcie („Zbrodnia i kara”):

Istotnym czynnikiem determinującym ludzkie postępowanie jest poczucie niesprawiedliwości – zwłaszcza wtedy, gdy dana jednostka jest jej ofiarą. Tę postawę widać na przykładzie głównego bohatera „Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego, Rodiona Raskolnikowa, który wyznawał przekonanie o istnieniu wybitnych jednostek, mających prawo działać niezgodnie z etyką chrześcijańską w imię wyższych celów. Były student prawa od dziecka dostrzegał okrucieństwo świata – śnił mu się nawet widok kobyłki katowanej na śmierć oraz bierność (lub nawet agresja) ludzi obserwujących wydarzenie, w tej marze nie był w stanie podjąć żadnego działania – był bowiem tylko dzieckiem; chociaż długo płakał, nie mógł nic zrobić i nie miał odpowiedniej motywacji, ponieważ to nie jemu wydarzyła się krzywda. Sen Raskolnikowa wskazuje jednak na fakt, że był on wyczulony na wszelką niesprawiedliwość. Być może to wydarzenie miało…

Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2025 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia ze „Zbrodni i kary” oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Co może determinować ludzkie postępowanie?” na podstawie „Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego.

Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale: