Wstęp (wprowadzenie):

W mitologii greckiej motyw podróży pojawiał się wielokrotnie. Odyseusz wyjechał na wojnę i przez dziesięć lat po jej ukończeniu tułał się, chcąc wrócić do ukochanej Penelopy. Herakles biegał po świecie, aby wykonać swoich dwanaście prac pokutnych. Powodów podróżowania w mitologii jest tak wiele, że trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co skłania człowieka do poszukiwania swojego miejsca na świecie. Ludzie zazwyczaj podróżują, aby coś odnaleźć – czasami jest to ukochana osoba, a innym razem nawet sens życia.

Rozwinięcie („Mitologia”):

Motyw podróży w celu znalezienia ukochanej osoby jest obecny między innymi w historii Orfeusza i Eurydyki. Legendarny śpiewak z Tracji miał żonę tak piękną, że ktokolwiek ją zobaczył, od razu ulegał jej urokowi. Niestety, wpadła ona w oko Aristajosowi, który nie mógł powstrzymać swoich żądz i zaczął ją gonić. To doprowadziło do nieszczęścia – Eurydykę ukąsiły jadowite węże i zmarła. Zrozpaczony Orfeusz wyruszył na poszukiwania swojej ukochanej. Wykorzystał umiejętność czarowania swoimi pieśniami i udało mu się dotrzeć do Hadesu, aby zabrać Eurydykę z powrotem do świata żywych. Dostał jednak jeden warunek. Nie mógł się ani razu odwrócić. Nie udało mu się tego spełnić, wskutek czego Eurydyka wróciła do świata zmarłych, a Orfeusz z rozpaczy błąkał się po Tracji i w końcu zmarł. 

W podobną drogę wyruszyła Demeter, bohaterka innego greckiego mitu. Kiedy jej córka złamała zakaz, zerwała kwiat narcyza i trafiła do Hadesu, Demeter tułała się po całym świecie w poszukiwaniu ukochanej Persefony (zwanej również Korą). Bogini płodności zajrzała w każdy zakątek świata, lecz nie mogła znaleźć córki (ostatecznie to jej się udało i od tego czasu Persefona była z matką przez cały czas z wyjątkiem kilku miesięcy, gdy musiała wracać do podziemia).

Rozwinięcie (kontekst):

Bohaterem, który wyruszył w podróż w poszukiwaniu sensu życia, jest Kordian – bohater dramatu Juliusza Słowackiego. Podczas swojej tułaczki młodzieniec odwiedził między innymi Londyn, Włochy i Watykan; z każdego miejsca czerpał naukę, która pozwoliła mu lepiej zrozumieć świat. Wraz z odkrywaniem kolejnych sekretów Kordian zmienił swoją postawę wobec życia. W Londynie dowiedział się, że wszystko, poza szacunkiem, można kupić, we Włoszech zwątpił w istnienie bezinteresownej miłości, natomiast w Watykanie zobaczył, że nie można liczyć na pomoc papieża w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Podróż ta doprowadziła do wielkiej przemiany bohatera – zmienił się z zagubionego młodzieńca w świadomego mężczyznę, który znalazł cel w życiu. Była nim walka o niepodległość ojczyzny. 

Zakończenie (podsumowanie):

Zazwyczaj człowiek, wyruszając w podróż, ma jakiś cel. Jedni poszukują ukochanej osoby, inni natomiast chcą zrozumieć lepiej sens swojego życia i dowiedzieć się więcej o sobie samym. Podróż jest na tyle obszernym i metaforycznym tematem, że można ją interpretować na wiele sposobów – i właśnie dlatego jest to jeden z najpopularniejszych motywów w światowej literaturze. 

Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2024 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkich 8 zagadnień z Mitologii oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Co skłania człowieka do podróżowania?” na podstawie Mitologii Jana Parandowskiego.