Wprowadzenie:
Średniowiecze było epoką, w której istotną rolę odgrywało hasło memento mori, czyli ostrzeżenie, że należy pamiętać o śmierci i być na nią gotowym. Ludzie obcowali na co dzień z wizją odejścia z tego świata. Przypominały o tym teksty literackie, malarstwo oraz ksiądz na ambonie. Podkreślano rolę gotowości do odejścia, po którym dusza stawała przed Sądem Ostatecznym. Wobec tego człowiek powinien spędzić życie w taki sposób, aby jego dusza mogła trafić do raju.
Rozwinięcie („Legenda o świętym Aleksym”):
Mając świadomość kruchości swojego życia, Aleksy wyzbył się wszelkich przyjemności, aby móc być bliżej Boga w niebie. Myśl o sprawach ostatecznych zdeterminowała całe życie świętego – już w noc poślubną przekazał swojej żonie Famijanie…
Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2024 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z „Legendy o świętym Aleksym” oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Człowiek średniowieczny wobec życia i śmierci” na podstawie „Legendy o świętym Aleksym”.