Zmiany na egzaminie ósmoklasisty potrzebne od zaraz! ⚠️
Ministerstwo Edukacji zapowiada odchudzenie podstawy programowej i skrócenie 📚 listy lektur 📚. Potrzeba jednak ekspresowych działań, bo w przeciwnym razie osoby, które są teraz w siódmej klasie (i wcześniejszych), będą pisać ekstremalnie trudny egzamin ósmoklasisty❗ Zgodnie z obecnymi założeniami zwiększy się liczba lektur obowiązkowych – w arkuszach będzie sprawdzana znajomość utworów przerabianych już od IV klasy szkoły podstawowej.
Skąd takie zmiany?
📍 Z powodu pandemii do 2024 r. na egzaminie ósmoklasisty obowiązują wymagania egzaminacyjne, a nie podstawa programowa. To oznacza skróconą listę lektur obowiązkowych (okrojono kilka utworów przerabianych w VII i VIII klasie).
📍 Egzamin będzie sprawdzać nie tylko znajomość lektur przerabianych w VII i VIII klasie, lecz także tych z klas IV-VI. Pierwotnie ta zmiana miała wejść w 2022 r. (taka informacja widnieje choćby w arkuszu z 2018 r.), ale z powodu pandemii została odsunięta w czasie.
Od 2025 r. będziemy mieć więc dwie zmiany:
Zwiększona liczba lektur obowiązkowych przerabianych w klasie VII i VIII (wracają treny I i V, “Żona modna”, wybrany utwór z cyklu “Sonety krymskie”, “Syzyfowe prace”, Artysta” oraz wybrany reportaż z tomu ”Tędy i owędy”).
Na egzaminie obowiązywać będzie znajomość lektur przerabianych w klasach IV-VI (lista jest długa, liczy ponad 20 pozycji).
W takiej sytuacji lista lektur obowiązkowych, których znajomość będzie sprawdzana w arkuszu, będzie wyglądać następująco:
@babaodpolskiego Jeśli nie będzie zmian, egzamin ósmoklasisty w 2025 będzie najtrudniejszy w historii! 😱 #egzaminósmoklasisty #szkoła #cke #szkołapodstawowa #ważneinfo #dlaciebie ♬ dźwięk oryginalny - BABA OD POLSKIEGO

Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale:

Lektury obowiązkowe do 2024:

  1. Charles Dickens, Opowieść wigilijna;

  2. Aleksander Fredro, Zemsta;

  3. Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym Tren VII i VIII;

  4. Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec;

  5. Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady część II, Pan Tadeusz (całość);

  6. Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę;

  7. Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik;

  8. Juliusz Słowacki, Balladyna.

Lektury obowiązkowe od 2025:

  1.  Jan Brzechwa, Akademia Pana Kleksa;

  2.  Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks);

  3. René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań);

  4. Ignacy Krasicki, wybrane bajki;

  5. Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa;

  6.  Adam Mickiewicz, Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (fragmenty, w tym: opisy, prezentacje tradycji i obyczajów, polowanie i koncert Wojskiego);

  7.  Ferenc Molnár, Chłopcy z Placu Broni;

  8. Bolesław Prus, Katarynka;

  9.  Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy;

  10. Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny;

  11.  John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem;

  12. Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego;

  13. wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o Prometeuszu, o Syzyfie, o Demeter i Korze, o Dedalu i Ikarze, o Heraklesie, o Tezeuszu i Ariadnie, o Orfeuszu i Eurydyce;

  14. Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne, w tym: o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, o miłosiernym Samarytaninie;

  15.  wybrane podania i legendy polskie, w tym o Lechu, o Piaście, o Kraku i Wandzie;

  16. wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek, Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce;

  17. wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Anny Kamieńskiej, Joanny Kulmowej, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego oraz pieśni i piosenki patriotyczne.

  18. Charles Dickens, Opowieść wigilijna;

  19. Aleksander Fredro, Zemsta;

  20. Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym Tren I, V, VII i VIII;

  21. Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec;

  22. Ignacy Krasicki, Żona modna;

  23. Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady część II, wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie, Pan Tadeusz (całość);

  24. Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę;

  25. Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik;

  26. Juliusz Słowacki, Balladyna;

  27. Stefan Żeromski, Syzyfowe prace;

  28. Sławomir Mrożek, Artysta;

  29. Melchior Wańkowicz, Tędy i owędy (wybrany reportaż);

  30. wybrane wiersze poetów wskazanych w klasach IV–VI, a ponadto Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Cypriana Kamila Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta oraz fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca.

Taki wynik to grubo ponad 30 lektur (bo przy niektórych autorach pojawia się więcej niż 1 utwór). Czy to jest odpowiednia ilość jak na poziom ósmej klasy? Dodajmy, że na maturze do 2024 r. obowiązuje 41 lektur obowiązkowych, a od 2025 r. będą 54 utwory.
Egzamin w nowej formule ma się odbyć w maju 2025. Potrzeba szybkich działań, bo samo ułożenie kształtu egzaminu to zadanie na kilka miesięcy (arkusze są szykowane z wyprzedzeniem).
🖊️ Prześlijcie ten post dalej, bo sprawa jest pilna!

Chcesz zapisać się na korepetycje?

Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale: