„Dzień świra”
Szklanka herbaty, podobnie jak wieczorne palenie i przerzucanie kanałów, jest jedyną rzeczą, na którą czeka u kresu dnia każdego Adaś Miauczyński. Herbatę miesza łyżeczką siedem razy – cztery w prawo i trzy w lewo.
Herbata symbolizuje rutynę. Jest stałym punktem harmonogramu dnia, małą czynnością, która daje ukojenie.
Adam Mickiewicz – „Zima miejska”
Podmiot liryczny wymienia popijanie „z chińskich ziół ciągnionych treści” jako jedno z zajęć wykonywanych zimą przez miejską młodzież. Zestawia salonowe rytuały z rutyną życia na wsi, tworząc idylliczny (choć także satyryczny) obraz miejskich obyczajów.
Herbata symbolizuje luksus. Możliwość delektowania się jej smakiem jest zarezerwowana dla osób, które mogą sobie na to pozwolić (w odróżnieniu np. od ludności wiejskiej pracującej całymi dniami).
„Przy herbacie” (film krótkometrażowy)
Młody skinhead jest pełen pogardy dla muzułmańskiego imigranta prowadzącego niewielki sklep spożywczy we francuskim miasteczku. Sprzedawca reaguje na jego agresję zaproszeniem na herbatę.
Herbata symbolizuje zaproszenie do dialogu. Podczas kosztowania napoju wszyscy uczestnicy są równi wobec siebie, wyciągają dłoń na zgodę i są wolni od uprzedzeń.
Łona i Webber – „Reż tę herbę”
Podmiot liryczny dostrzega wyższość herbaty nad innymi używkami i rekomenduje popijanie jej w celu uspokojenia nerwów. W świecie, w którym zewsząd jesteśmy atakowani przez złe informacje, możemy dać sobie odrobinę uciechy – w końcu „herbata to do lepszego świata jest bilet”.
Herbata symbolizuje skupienie na samym sobie i własnych odczuciach. Spożywanie herbaty daje możliwość ucieczki od doczesności; kto pozwala sobie na małe przyjemności, ten nie zajmuje się wszystkimi problemami świata.
Maniana – “Herbatka”
Podmiot liryczny do skocznego i jednostajnego disco-polo udziela innym mężczyznom porad dotyczących pierwszej randki: “zapamiętaj bracie, miej czysto w chacie”; proponuje świeczki, luz, fajną muzykę i herbatę. Mędrzec uważa, że najlepsza jest owocowa, a przede wszystkim gorąca.
Herbata symbolizuje dobre wychowanie i kulturę; jest też atrybutem “dobrej partii” – romantycznego i schludnego amanta, który potrafi zaopiekować się osobą zaproszoną do domu.
“Ślepnąc od świateł” (serial na podstawie prozy Jakuba Żulczyka)
Dario, lokalny gangster, na początku spotkania biznesowego mówi, że najpierw napiłby się: “herbatki, herbatki z cukrem, bez cytrynki”, musi to jednak powtórzyć, bo w barze nikt nie oczekiwał tak wyszukanego trunku. Denerwuje się, przystawia pistolet do głowy jednemu z ludzi (Poziomce), ale nagle się uspokaja, bo dostaje “herbatkę”.
Herbatka jest tu niczym lek na uspokojenie, melisa razy tysiąc, czyli xanax za darmo; warto też zaczynać od niej spotkania biznesowe, by zachować kulturę w rozmowie.
Kabaret Starszych Panów “Herbatka”
Dwóch starszych panów wyraża zachwyt nad herbatą, mówią o tym trunku z czułością, stosują zdrobnienia i powtórzenia; jawi się im ona jako ostatni luksus, bo na starość wszystko im szkodzi: “Dopóki Ciebie, Ciebie nam pić / Póty jak w niebie, jak w niebie nam żyć”. W ostatniej strofie okazuje się, że lekarz zabronił bohaterom lirycznym pić mocnej herbaty.
Herbata jest tu symbolem szaleństwa i wolności, ostatnią przyjemnością.