Pełne opracowanie i streszczenie „Dziadów cz. III” Adama Mickiewicza (geneza, czas akcji, język, motywy, konteksty, symbole) znajdziesz też w moim sklepie!
Z tego omówienia pytania jawnego dowiesz się:
- jak rozumieć hasło mesjanizm jako romantyczna idea poświęcenia
- skąd pochodzi idea mesjanizmu i jakie ma znaczenie dla autorów z epoki romantyzmu
- na czym polega mesjanizm w Dziadach cz. III
- jakiej odpowiedzi należy udzielić na maturze ustnej z języka polskiego w 2024
Wstęp (wprowadzenie):
Mesjanizm to termin utworzony od imienia Mesjasza, postaci wspominanej w Starym Testamencie, którego przyjścia oczekiwał naród wybrany. Zbawiciel („pomazaniec”) miał zostać zesłany przez Boga, aby odbudować Izrael – miał zapewnić narodowi wybranemu wolność i panowanie nad światem. W chrześcijaństwie za Mesjasza uznano Jezusa Chrystusa – syna Bożego, który zstąpił na ziemię, złożył ofiarę i zmartwychwstał, dzięki czemu zapewnił ludziom zbawienie. Metafizyczna rola postaci, której cierpienie miało dać szczęście innym, było punktem wyjścia do rozkwitu idei mesjanizmu polskiego, czyli wierzenia, zgodnie z którym Polska miała być narodem wybranym, a jej poświęcenie miało zbawić świat. Przekonanie o specjalnej roli Polski i Polaków zyskało popularność w XIX wieku, zwłaszcza po upadku powstania listopadowego, i służyło przede wszystkim podtrzymywaniu nadziei na lepszą przyszłość: wierzono, że cierpienie narodu pod zaborami nie było nadaremne, doszukiwano się w nim sensu.
Rozwinięcie („Dziady” cz. III):
Koncepcja mesjanizmu w rozumieniu Adama Mickiewicza była romantyczną ideą poświęcenia narodu polskiego w celu zbawienia świata. Wieszcz narodowy uważał, że Polacy mieli specjalną rolę – byli łącznikiem między ludzkością a Bogiem, poprzez swoje cierpienie mieli zbawić ludzkość i zapewnić jej wstęp do Królestwa Bożego. Idea mesjanizmu została ukazana przede wszystkim w widzeniu księdza Piotra – scenie rozgrywającej się w Wielkanoc, za dnia. Doznanie duchownego można opisać jako ekstatyczne, stanowiło najwyższy stopień wtajemniczenia – do bernardyna przemówił sam Bóg…
Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2025 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z III części „Dziadów” Adama Mickiewicza oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Mesjanizm jako romantyczna idea poświęcenia” na podstawie „Dziadów” cz. 3.
Pełne opracowanie i streszczenie „Dziadów cz. III” Adama Mickiewicza (geneza, czas akcji, język, motywy, konteksty, symbole) znajdziesz też w moim sklepie!