Wstęp (wprowadzenie):
Miłość jest jednym z uniwersalnych motywów pojawiających się w światowej literaturze. Jako jedna z podstawowych potrzeb człowieka od zawsze jest tematem rozważań artystów pragnących oswoić czytelników z różnymi możliwymi scenariuszami. Miłość może być bowiem nieszczęśliwa, gdy dwoje zakochanych ludzi może być ze sobą ze względu na czynniki zewnętrzne lub wtedy, gdy druga strona nie odwzajemnia uczucia. Należy jednak zauważyć, że topos nieszczęśliwej miłości ma również drugie znaczenie: świadczy on o potędze miłości, w imię której ludzie są gotowi zrobić wszystko.
Rozwinięcie („Romeo i Julia”):
Motyw nieszczęśliwej miłości w światowej literaturze reprezentowany jest przede wszystkim przez sztukę Williama Szekspira pt. „Romeo i Julia”. Wydany pod koniec XVI wieku dramat przedstawia zakazaną miłość dwojga młodych ludzi, którzy nie mogli być razem, ponieważ należeli do zwaśnionych rodów.
Wieloletni konflikt Montekich (rodzina Romea) i Kapuletich (krewni Julii) sprawił, że młodzi byli zakładnikami swoich rodzin. Świadczą o tym reakcje zakochanych na informację, że zapałali uczuciem do swoich przeciwników. Romeo wypowiedział słowa: „A więc Kapulet! O dolo zbyt sroga! / Życie me jest więc w ręku mego wroga”, natomiast Julia powiedziała: „Dziwny miłości traf się na mnie iści, / że muszę kochać przedmiot nienawiści”. Młodzi byli zatem świadomi problemów, jakie mogą ich czekać – mimo to pragnęli własnego szczęścia, dlatego już dzień po spotkaniu pod balkonem Julii wzięli…
Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2025 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z „Romea i Julii” oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Motyw nieszczęśliwej miłości” na podstawie „Romea i Julii” Williama Szekspira.