Pełne opracowanie i streszczenie „Balladyny” Juliusza Słowackiego (czas akcji, miejsce akcji, bohaterowie, język, motywy, konteksty – 21 stron) znajdziesz w moim sklepie.
Wstęp (wprowadzenie):
W kulturze ludowej wierzono, że każdego spotka kara za popełnione winy – czy to za życia, czy po śmierci. Często była metafizycznie wymierzana przez naturę. Ponadto jedną z podstaw sprawiedliwości ludowej było twierdzenie, że żadne nieszczęście nie dzieje się bez powodu, a za każde przewinienie trzeba ponieść karę. Ten mechanizm miał uzasadniać stosowanie się do podstawowych zasad etycznych. Działania ludzi były warunkowane przez strach przed konsekwencjami, a samą sprawiedliwość wymierzała często natura.
Rozwinięcie („Balladyna”):
Jednym z najważniejszych motywów występujących w „Balladynie” jest przekonanie, że nie ma winy bez kary. W dramacie Juliusza Słowackiego wielokrotnie była wymierzana sprawiedliwość: Goplana ukarała Grabca za potajemne spotkanie z Balladyną (zamieniła ukochanego w wierzbę płaczącą), natomiast Kirkor pomścił króla Popiela III i zamordował jego brata, który brutalnie przejął władzę i zmusił władcę do prowadzenia…
Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2024 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z „Balladyny” Juliusza Słowackiego oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Wina i kara w literaturze” (lub: „Motyw zbrodni i kary”) na podstawie „Balladyny”.
Pełne opracowanie i streszczenie „Balladyny” Juliusza Słowackiego (czas akcji, miejsce akcji, bohaterowie, język, motywy, konteksty – 21 stron) znajdziesz w moim sklepie.