Opracowanie pytania z puli pytań jawnych na maturze ustnej z języka polskiego w 2025 i w latach 2026-2028.
Wstęp (wprowadzenie):
Biblia jest jednym z filarów kultury europejskiej. Objaśnia sposób funkcjonowania świata i – niezależnie od stosunku jednostki do religii – bezsprzecznie należy ją uznać za źródło tradycji i moralności w europejskim kręgu kulturowym. Nawiązywanie przez twórców do Biblii zazwyczaj ma na celu podkreślenie rangi omawianych wydarzeń i nadanie im dodatkowego znaczenia, również za sprawą zrozumiałej dla odbiorców biblijnej symboliki. Adam Mickiewicz wykorzystał w III części „Dziadów” motywy biblijne, aby uzasadnić koncepcję mesjanizmu polskiego, czyli wyjątkowej roli Polaków, którzy niczym Chrystus mieli cierpieć, aby wyzwolić wszystkie narody i zapewnić im wolność. Nawiązania do Biblii nadawały wydarzeniom przedstawionym przez wieszcza znaczenie metafizyczne – każda krzywda wyrządzona Polsce przybliżała ją do zbawienia, cierpienia nie były daremne, lecz stanowiły część Bożego planu.
Rozwinięcie („Dziady” cz. III):
Mickiewiczowska koncepcja mesjanizmu sama w sobie stanowi nawiązanie do Biblii – a dokładniej do starotestamentowej postaci Mesjasza, który miał zostać zesłany przez Boga, aby zbawić naród wybrany i zapewnić Izraelowi panowanie nad światem. Chrześcijaństwo później uznało za Mesjasza Chrystusa – syna Bożego, który zstąpił na ziemię, złożył ofiarę i zmartwychwstał, dzięki czemu zapewnił ludziom zbawienie. Jego poświęcenie było bolesne, lecz niezbędne.
Wydarzenia rozgrywające się w III części „Dziadów” są pełne analogii do losów Mesjasza. Widać je już w scenie więziennej, gdy Jan Sobolewski wspomniał o Wasilewskim, młodzieńcu skatowanym niemal do nieprzytomności, słaniającym się na nogach. Mężczyzna nie był w stanie samodzielnie wejść do kibitki, potrzebował pomocy; kiedy był niesiony przez rosyjskiego żołnierza, wyprężył ciało…
ZOSTAŁO CI JESZCZE 6 MINUT CZYTANIA
Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2025 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z III części „Dziadów” Adama Mickiewicza oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „W jakim celu twórca nawiązuje do motywów biblijnych?” na podstawie „Dziadów” cz. 3.
Temat „W jakim celu twórca nawiązuje do motywów biblijnych?” obowiązuje również na maturze ustnej w latach 2026-2028!
Kup teraz opracowanie pytań jawnych z „Dziadów” cz. III! Pamiętaj, że w zestawie jest zawsze taniej!
Pełne opracowanie i streszczenie „Dziadów cz. III” Adama Mickiewicza (geneza, czas akcji, język, motywy, konteksty, symbole) znajdziesz też w moim sklepie!