Pełne opracowanie i streszczenie „Balladyny” Juliusza Słowackiego (czas akcji, miejsce akcji, bohaterowie, język, motywy, konteksty – 21 stron) znajdziesz w moim sklepie.
- człowiek boże igrzysko — świat nadprzyrodzony, może boski, wpływa na losy bohaterów.
- żądza władzy — zaślepiająca, na dodatek wywołana pod wpływem działania fantastycznych istot, które swoim postępowaniem dają bohaterom możliwość ujawnienia intencji; wiąże się z nim też motyw korony, która jest przyczyną nieszczęść każdego, kto ją posiada.
- miłość romantyczna — Filon zakochuje się w martwej Alinie, a powinien raczej inaczej zareagować, gdy znalazł zwłoki, jest sentymentalny; Goplana idealizuje Grabca, chociaż ten na to nie zasługuje, ona ignoruje jego wady.
- zazdrość — Goplana ulega ludzkiej zazdrości, więc postaci fantastyczne nabierają ludzkich cech.
- przyroda — wymierza sprawiedliwość, jest strażniczką tajemnic, ma niepojętą moc.
- wina i kara — motyw typowy dla ballady, zgodnie z ludowym postrzeganiem moralności.
- antyfeudalizm — Popiel III nie zdobędzie prawowitego tronu, Balladyna i Kostryn opętani żądzą władzy nie byliby dobrymi władcami, bo nie myślą o ludzie; system generuje zło.
- boska opieka — Pustelnik opowiada w 1 akcie Kirkorowi legendę, według której jeden z Trzech Króli zabłądził na terenach dawnego państwa polskiego i gdy poprosił Boga o pomoc, trafił do chaty tutejszego króla, czyli Lecha, on mu pomógł i w ramach podziękowania otrzymał koronę, podobno pobłogosławioną przez samego Jezusa.
- matka — poświęcająca się, cierpiąca, do końca kochająca swoje dziecko, chociaż przez nie cierpi.
Pełne opracowanie i streszczenie „Balladyny” Juliusza Słowackiego (czas akcji, miejsce akcji, bohaterowie, język, motywy, konteksty – 21 stron) znajdziesz w moim sklepie.