Wynik matury to w wielu przypadkach być albo nie być. Od niego zależy, czy uda nam się dostać na wymarzone studia, czy też trzeba będzie szykować się do poprawy egzaminu. Jednak nie zawsze wszystko jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Od czasu, gdy moja piątkowa uczennica dostała 30% na maturze z języka polskiego, wiem, że trzeba wiedzieć, jak się odwołać od wyników matury – okazało się bowiem, że wskutek błędu komisji dostała 30% zamiast niemal 90%. Czy warto odwoływać się od wyników matury? Jak najbardziej! A poniżej piszę, jak się odwołać od wyników do OKE w 2024 r.
W tym wpisie przeczytasz:
- Odwołanie od wyników matury – co to jest?
- Odwołanie od matury 2024 – terminy
- Etap I odwołania: wniosek o wgląd do matury
- Etap II odwołania: wgląd do matury
- Etap III odwołania: wniosek o weryfikację liczby punktów
- Etap IV odwołania: odwołanie do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego
- Do której OKE należy złożyć wniosek o wgląd do pracy, weryfikację liczby punktów oraz odwołanie od wyników matury?
Odwołanie od wyników matury – co to jest?
Każdy, kto zdaje maturę, ma prawo do odwołania od wyników, które są wydrukowane na świadectwie. Co prawda ta procedura może wydawać się uciążliwa, a nawet zbędna (często konieczność weryfikacji liczby punktów uniemożliwia normalny udział w rekrutacji na studia), ale naprawdę warto to zrobić, ponieważ niekiedy egzaminatorzy… po prostu mylą się podczas oceniania prac. Świat widział już wszystkie możliwe rodzaje wpadek: wpisanie wyniku 19% zamiast 91%, niezaliczenie poprawnych odpowiedzi w zadaniach zamkniętych albo błędy w ocenianiu zadań otwartych. Jeżeli podejrzewasz, że masz błędny wynik matury, masz prawo do wglądu i ewentualnego odwołania od wyników. W największym skrócie procedura odwołania wygląda tak:
- Wgląd do pracy
- Wniosek o weryfikację liczby punktów
- Odwołanie do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego (jeżeli mimo wszystko wynik jest błędny)
W zdecydowanej większości przypadków, gdy wynik matury jest zbyt niski mimo udzielenia prawidłowych odpowiedzi, wniosek o weryfikację liczby punktów wystarcza, aby otrzymać poprawny wynik matury. Czasami jednak sytuacja się komplikuje (np. OKE odrzuca argumentację zdającego), w związku z czym mamy prawo do postępowania w drugiej instancji.
Odwołanie od matury 2024 – terminy
Od kiedy można odwołać się od matury i ile mamy czasu na sporządzenie wniosku o wgląd w pracę? Wbrew pozorom czasu nie ma zbyt wiele i nie warto zwlekać z wglądem na ostatnią chwilę. Co roku okręgowe komisje egzaminacyjne mają ręce pełne roboty, a o czasie oczekiwania na wgląd decyduje kolejność zgłoszeń – a więc obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Trzeba jednak przestrzegać poniższych terminów:
- od 9 lipca 2024 g. 08:30 do 9 stycznia 2025 g. 08:30 – masz możliwość składania wniosków o wgląd do pracy
- maks. 5 dni roboczych od dnia złożenia wniosku o wgląd do matury – dyrektor OKE wyznacza termin wglądu
- maks. 2 dni robocze od dnia wglądu – masz możliwość składania wniosku o weryfikację liczby punktów
- maks. 7 dni od dnia złożenia wniosku o weryfikację liczby punktów – OKE dokonuje weryfikacji wyniku matury
- maks. 14 dni od dnia otrzymania wniosku – dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej informuje pisemnie (listem albo e-mailem, albo faksem – jeżeli nr został podany) absolwenta o wyniku weryfikacji sumy punktów
- maks. 7 dni od dnia otrzymania informacji o wyniku weryfikacji sumy punktów – masz możliwość wniesienia odwołania od wyniku weryfikacji sumy punktów z części pisemnej matury (odwołanie może dotyczyć tylko zadań otwartych)
- maks. 7 dni od dnia otrzymania odwołania – dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej informuje o wyniku odwołania (możliwe jest uwzględnienie odwołania w całości, uwzględnienie częściowe lub odrzucenie odwołania)
- maks. 21 dni (lub 28 dni) – Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego weryfikuje odwołania nieuwzględnione w całości przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej
Możliwość składania wniosków o wgląd do pracy otwiera się w dniu przekazania wyników egzaminu maturalnego. W 2024 r. terminy, od kiedy można złożyć odwołanie od wyników matury z języka polskiego, to 9 lipca 2024 r. (termin główny) i 10 września 2024 r. (termin poprawkowy).
Etap I odwołania: wniosek o wgląd do matury
Odwołanie od wyniku egzaminu maturalnego zawsze rozpoczyna się od złożenia wniosku o wgląd do pracy egzaminacyjnej. Aby móc obejrzeć swoją pracę, należy złożyć odpowiedni wniosek za pośrednictwem ZIU (portalu, w którym obejrzysz swoje wyniki). Jest to jedyny sposób na złożenie wniosku, nie musisz wysyłać maila do OKE ani kontaktować się telefonicznie.
Etap II odwołania: wgląd do matury
W ciągu maksymalnie 5 dni od otrzymania wniosku dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej wyznacza termin wglądu – przepisy nie precyzują jednak terminów. Wnioski są rozpatrywane zgodnie z kolejnością zgłoszeń, co oznacza, że te złożone najwcześniej będą rozpatrywane w pierwszej kolejności. Zazwyczaj wygląda to tak: wnioski złożone niemal od razu (czyli ok. 8:30-8:45 w dniu ogłoszenia wyników) są rozpatrywane natychmiast, dzięki czemu wgląd wyznaczany jest nawet na następny dzień, natomiast jeśli złożysz wniosek tydzień po ogłoszeniu wyników, możesz mieć wgląd wyznaczony nawet na początek sierpnia.
Dyrektor OKE wyznacza termin (dzień i godzinę) oraz miejsce dokonania wglądu – odbywa się to w siedzibie lokalnej OKE.
Przebieg wglądu:
- Wglądu można dokonać wyłącznie osobiście – bez udziału osób trzecich za wyjątkiem pracowników OKE.
- Przed dokonaniem wglądu należy okazać dowód osobisty.
- Czas przeznaczony na wgląd to minimum 30 minut.
- Podczas wglądu można robić notatki i zdjęcia pracy (a nawet należy; warto wziąć ze sobą telefon z dobrym aparatem, aby później móc jeszcze na spokojnie przeanalizować pracę w domu lub przekazać zdjęcia do analizy specjaliście – np. mnie :).
- W trakcie wglądu zdający ma dostęp do zasad oceniania zadań i może zadawać pytania, na które pracownik OKE (o ile ma taką możliwość) powinien odpowiedzieć.
Etap III odwołania: wniosek o weryfikację liczby punktów
Jeśli planujesz odwołanie od matury, wniosek z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych informacji (w tym m.in. numerami zadań wymagającymi weryfikacji oraz uzasadnieniem wyjaśniającym, czemu należy ci się więcej punktów) to absolutna podstawa. Po dokonaniu wglądu masz 2 dni robocze na złożenie wniosku o weryfikację sumy punktów.
We wniosku należy wskazać numery zadań, które powinny zostać zweryfikowane – mogą to być zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Egzaminator samodzielnie ocenia, czy twoje zadanie jest zgodne z kluczem, ale Ty prowadzisz teraz walkę na argumenty i bronisz swoich racji.
W ciągu 7 dni od otrzymania wniosku dyrektor OKE weryfikuje liczbę punktów. Jeżeli wszystko się zgadza, jest to koniec procedury – dostaniesz nowe świadectwo maturalne, a poprzednie musisz zwrócić.
Etap IV odwołania: odwołanie do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego
Czasami jednak okazuje się, że odwołanie od wyniku matury z polskiego wymaga dodatkowych działań – tak się dzieje, gdy mimo wniosku o weryfikację punktów komisja nie zmienia w satysfakcjonujący sposób wyników zadań otwartych. W takiej sytuacji należy skorzystać z drugiej instancji odwoławczej, czyli z odwołania do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego.
Na złożenie odwołania do KAE masz 7 dni od momentu otrzymania decyzji o weryfikacji sumy punktów na maturze. Podstawą odwołania jest wniosek, w którym należy wpisać numery zadań z nieprawidłową liczbą punktów, a także podać uzasadnienie. Na tym etapie sprawdzane są wyłącznie zadania otwarte.
Ważne: w uzasadnieniu musisz wykazać, że twoje rozwiązanie jest merytorycznie poprawne i zgodne z zasadami oceniania. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, możesz poprosić o pomoc swoją nauczycielkę języka polskiego lub skorzystać z mojej pomocy. Nie rekomenduję pisania uzasadnienia na własną rękę, ponieważ w sporach z CKE liczą się detale – wszystko jest bowiem kwestią interpretacji. Wnioski bez uzasadnienia nie są rozpatrywane.
Do której OKE należy złożyć wniosek o wgląd do pracy, weryfikację liczby punktów oraz odwołanie od wyników matury?
Wniosek o wgląd do pracy egzaminacyjnej jest składany za pośrednictwem ZIU – wszystko odbywa się automatycznie, dlatego system samodzielnie prześle wniosek do odpowiedniej OKE. Z kolei wnioski weryfikację liczby punktów składa się do okręgowej komisji egzaminacyjnej listownie lub (zdecydowanie lepiej) mailowo. Okręgowych komisji jest w Polsce 8 (niektóre OKE obejmują swoim obszarem kilka województw). Poniżej umieszczam ogólnodostępne dane wszystkich OKE w Polsce:
OKE Gdańsk (województwo pomorskie i kujawsko-pomorskie)
OKE Gdańsk (województwo pomorskie i kujawsko-pomorskie)
Adres:
ul. Na Stoku 49
80-874 Gdańsk
Godziny pracy:
Od poniedziałku do piątku 07:30-15:30
Numery kontaktowe:
(58) 320-5590
506-227-763
506-227-741
518-214-157
518-214-122
E-mail: komisja@oke.gda.pl
Link do strony OKE Gdańsk z informacjami na temat odwołania: https://www.oke.gda.pl/index.php?page=wniosek-o-wglad
OKE Jaworzno (województwo śląskie)
OKE Jaworzno (województwo śląskie)
Adres:
ul. Mickiewicza 4
43-600 Jaworzno
Godziny pracy:
Od poniedziałku do piątku 07:30-15:30
Numery kontaktowe:
+48 32 784 16 00
E-mail: sekretariat@oke.jaworzno.pl
Link do strony OKE Jaworzno z informacjami na temat odwołania: https://oke.jaworzno.pl/www3/em/wglady-do-prac-maturalnych/
OKE Kraków (województwo małopolskie, podkarpackie i lubelskie)
OKE Kraków (województwo małopolskie, podkarpackie i lubelskie)
Adres:
os. Szkolne 37
31-978 Kraków
Godziny pracy:
Od poniedziałku do piątku 08:00-16:00
Numery kontaktowe:
12 68 32 179
E-mail: oke@oke.krakow.pl
Link do strony OKE Kraków z informacjami na temat odwołania: http://www.oke.krakow.pl/
OKE Łomża (województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie)
OKE Łomża (województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie)
Adres:
al. Legionów 9
18-400 Łomża
Godziny pracy:
Od poniedziałku do piątku 08:00-16:00
Numery kontaktowe:
86 47 37 120 (nr wewnętrzny: 814)
E-mail: sekretariat@oke.lomza.pl
Link do strony OKE Łomża z informacjami na temat odwołania: https://www.oke.lomza.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=103&Itemid=91
OKE Łódź (województwo łódzkie i świętokrzyskie)
OKE Łódź (województwo łódzkie i świętokrzyskie)
Adres:
ul. Praussa 4
94-203 Łódź
Godziny pracy:
Od poniedziałku do piątku 08:00-16:00
Numery kontaktowe:
(42) 634-91-33
(42) 664-80-50
(42) 664-80-60
E-mail: sekretariat@lodz.oke.gov.pl
Link do strony OKE Łódź z informacjami na temat odwołania: http://www.komisja.pl
OKE Poznań (województwo wielkopolskie, zachodniopomorskie i lubuskie)
OKE Poznań (województwo wielkopolskie, zachodniopomorskie i lubuskie)
Adres:
ul. Gronowa 22
61-655 Poznań
Godziny pracy:
Od poniedziałku do piątku 07:30-15:30
Numery kontaktowe:
(61) 854 01 60
(61) 854 01 81
E-mail: sekretariat@oke.poznan.pl
Link do strony OKE Poznań z informacjami na temat odwołania: https://www.oke.poznan.pl/cms,163,wniosek_o_wglad_do_sprawdzonej_i_ocenionej_pracy_egzamin_maturalny_2014.htm
OKE Warszawa (województwo mazowieckie)
OKE Warszawa (województwo mazowieckie)
Adres:
Plac Europejski 3
00-844 Warszawa
Godziny pracy:
Od poniedziałku do piątku 08:00-16:00
Numery kontaktowe:
22 457 03 37
22 457 03 59
22 457 03 35
E-mail: ragna.slezakowska@oke.waw.pl,
Link do strony OKE Warszawa z informacjami na temat odwołania:
https://oke.waw.pl/artykuly/lista.php?id_kategorii=353#menu_0
OKE Wrocław (województwo dolnośląskie i opolskie)
OKE Wrocław (województwo dolnośląskie i opolskie)
Adres:
ul. Zielińskiego 57
53-533 Wrocław
Godziny pracy:
Od poniedziałku do piątku 07:30-15:30
Numery kontaktowe:
71 785 18 85 (wglądy)
71 785 18 94
71 785 18 52
E-mail: wglady@oke.wroc.pl, sekretariat@oke.wroc.pl
Link do strony OKE Wrocław z informacjami na temat odwołania: https://oke.wroc.pl/egzamin-maturalny-wglad-do-prac-egzam/
Elektroniczny formularz wglądów: https://oke.wroc.pl/wglady/
Najczęstsze pytania:
Czy jest sens składania podania o wgląd? Zawsze! Po pierwsze — zobaczysz, czy na pewno dobrze oceniono Twoją pracę, po drugie — poznasz swoje błędy, a to najlepsza nauka, po trzecie — będziesz mieć pamiątkę.
———–
Czy odwołania mają sens? W tym tygodniu udało mi się obronić wiele prac, niektóre to tylko +1 pkt, ale rekordzistką jest praca z matury rozszerzonej +19 pkt.
———-
Czy zawsze da się podwyższyć wynik? Niestety nie, czasami naprawdę nie ma podstaw do podważenia oceny. Po pełnej analizie pracy — bardzo szczegółowej — okazuje się, że egzaminatorzy dobrze przyznali punktację. To zwykle 1/10 prac.
————–
A czy mogę napisać odwołanie sam/a? Oczywiście! Sprawdź, w których kategoriach stracił_ś punkty, porównaj swoje odpowiedzi z tymi, które są w zasadach oceniania i napisz bogatą argumentację, w której wykażesz błędy przy sprawdzaniu. To zwykle praca na wiele godzin, ale warto!
——-
Czy ma Pani czas, by napisać moje odwołanie? Napisz mail, zanim kupisz usługę, bym mogła dać Ci znać, czy na ten dzień nie mam już kompletu, następnie wykup usługę w „sklepie”- tylko tak zarezerwujesz termin. To bardzo wyczerpujące zadanie, które wymaga skupienia i wielu godzin pracy przy jednym egzaminie, więc czasami muszę wyłączać możliwość kupowania usługi, zwłaszcza wtedy, gdy mam już komplet klientów na dany dzień. Pamiętaj, od chwili wglądu masz tylko 48 h na wysłanie odwołania.
——–
Czy mogą mi obniżyć punktację? Nie! We wniosku z odwołaniem piszesz, w których zadaniach i kategoriach dokonano pomyłki i dlaczego uważasz, że to pomyłka i powinno być X punktów, a nie Y. Sprawdzane są zatem tylko te zadania i kategorie, w których wnioskujesz o poprawę. Na dodatek, jeśli coś przeoczono — nie jest to Twoja wina. Ty tu walczysz o siebie, by nie było ocenione na Twoją niekorzyść.
Pamiętacie, że na maturze i egzaminie ósmoklasisty możecie być tak jak piłkarze na Euro i skorzystać z VAR (czyt. war)? Przez pół roku możecie złożyć wniosek o wgląd do pracy, żeby sprawdzić, czy wszystko zostało ocenione poprawnie. Egzaminatorom mogą zdarzać się błędy, np. nieprzeniesienie poprawnej odpowiedzi albo wyzerowanie wypracowania, choć nie ma do tego podstaw, więc warto zobaczyć, czy wszystko jest ocenione tak jak powinno. Wniosek o wgląd musicie złożyć przez ZIU i to jak najszybciej. Jeśli złożycie wniosek w dniu ogłoszenia wyników, dostaniecie wgląd w ciągu kilku dni. A jak to zrobicie za tydzień, możecie dostać termin nawet w sierpniu. Więcej informacji na temat procedury odwołania znajdziecie na mojej stronie!
Czy odwołanie od wyników egzaminu ósmoklasisty i matury ma sens? Od lat o tej porze pojawiają się informacje o tym, że ktoś miał dwadzieścia kilka procent, odwołał się i dostał ponad 70% punktów. Sama w zeszłym roku wyciągnęłam niezdaną maturę podstawową na pozytywny wynik i wywalczyłam 8 punktów w wypracowaniu na egzaminie ósmoklasisty. Ale czy to oznacza, że weryfikacja zawsze zapewnia punkty? Oczywiście nie.
Każdą pracę trzeba przeanalizować, czasami pojawiają się oczywiste pomyłki, np. egzaminator wpisze 0 punktów za zadanie zamknięte, choć powinien być 1 punkt, a innym razem okaże się, że w zadaniu otwartym jednak można uznać, że spełniliśmy warunki na komplet punktów. Ale to wymaga argumentacji. Pamiętajcie jednak, że nagłe +20% punktów to rzadkość – zazwyczaj udaje się uzyskać 1, 2 lub 3 punkty, a większe zmiany to ewenement.
Czy po odwołaniu od wyniku można stracić punkty? CKE oficjalnie odpowiada, że nie. Musicie jednak pamiętać, że w przypadku wypracowania egzaminatorzy od nowa sprawdzają całą pracę – więc jeżeli na przykład dostaniecie 1 punkt za dużo w kategorii „Ortografia”, a chciecie walczyć o punkty za „Język”, to w nowej ocenie zostanie uwzględniona pomyłka w „Ortografii”.
Jeżeli po weryfikacji punktów będzie mniej niż na początku – wtedy po prostu wynik nie ulega zmianie. Jeżeli będzie więcej, wówczas dostajecie nowe świadectwo.
Co zrobić, jeżeli podejrzewasz, że twój wynik matury jest zaniżony? Po pierwsze – weź udział w rekrutacji na kierunek studiów, na który chcesz iść, nawet jeśli zaniżony wynik nie pozwoli dostać się na studia. Po drugie – złóż wniosek o wgląd do pracy i odwołaj się od wyniku. Jeżeli odwołanie zostanie uwzględnione i okaże się, że masz co najmniej tyle samo punktów, co ostatnia osoba z listy, idź z nowym świadectwem na uczelnię i złóż wniosek o przyjęcie na studia. Uczelnia ma obowiązek uwzględnić taki wniosek – na pewno tak robi UJ. Musisz jednak wziąć udział w rekrutacji – jeżeli do niej nie staniesz, bo zrezygnujesz z powodu słabego wyniku, to uczelnia nie przyjmie wniosku.
3 najczęstsze pomyłki egzaminatorów sprawdzających maturę i egzamin ósmoklasisty.
Numer jeden: źle przeniesiona odpowiedź. Albo źle zczytana odpowiedź – czyli zaznaczyliście A, a ktoś wpisał C i przez to nie dostaliście punktu. Klasyk.
Numer dwa: pomyłki w liczeniu błędów językowych. Czasami egzaminatorzy np. liczą wielokrotnie jeden błąd albo zaznaczają powtórzenie, choć nie ma do tego podstaw. Aby to sprawdzić prawidłowo, potrzebujecie pomocy specjalisty – to może być wasz polonista, jeśli będzie miał czas i ochotę sprawdzać wypracowania.
Numer trzy: egzaminator nie uznał argumentu albo uznał, że popełniliście błąd rzeczowy. Tutaj potrzeba dokładnego wyjaśnienia, dlaczego wasza odpowiedź jest merytorycznie poprawna i spełnia warunki zadania. Takich odwołań piszę co roku najwięcej – i często OKE przyznają rację.
Błędy egzaminatorów i OKE – PLAYLISTA!
TRANSKRYPCJA:
ZDAJĄCY EGZAMINY KONTRA OKE #1
Maturzystka zdała maturę na 73%, ale dostała tylko 28% i niestety to nie jest jedyny taki przypadek. Egzaminatorzy robią błędy, a OKE czuje się bezkarne. Najprostszy przykład: całkowicie przypadkowe oznaczanie błędów językowych. Niektórzy egzaminatorzy sprawdzają wszystko dokładnie i wyłapują nawet najmniejsze błędy, a inni np. oznaczają jako błędne zupełnie poprawne sformułowania. Są też prace, w których pominięto naście poważnych błędów. Ocena za język jest często przypadkowa, chociaż akurat w tej kategorii nie powinna taka być – wszystko zależy od tego, na jakiego egzaminatora trafi praca. Jak na łaskawego, to dostaniecie punkty, jak na ostrego, to macie gwarantowane 0.
ZDAJĄCY EGZAMINY KONTRA OKE #2
Egzaminator przyznał 3 punkty za język, bo pominął 80 błędów. Po ostatnim filmie pytaliście, co to znaczy, że ocena na maturze jest przypadkowa, no to proszę. Jeden egzaminator da punkty i nie zauważy 50 czy 80 błędów, a inny będzie skrupulatnie zliczał wszystko, nawet to, co nie jest błędem.
Oczywiście ocena języka jest arbitralna i czasami możemy dyskutować, co jest ok, a co nie. Ale w tym roku to już przesada – raz egzaminator pominął 80 błędów, a innym razem 50 i w dodatku te prace dostały punkty w kategorii „język”.
Czy to jest w porządku? Nie sądzę, tym bardziej że znacznie częściej można trafić na ostrego egzaminatora albo na takiego, który zauważy błąd, choć sformułowanie jest poprawne, i dostajecie 0 punktów, czyli jakby nie patrzeć, matura to loteria.
ZDAJĄCY EGZAMINY KONTRA OKE #3
OKE w Krakowie wysyła informację o wyniku weryfikacji zwykłym listem! Nie poleconym, tylko takim najtańszym, w którym nie można sprawdzić, czy list w ogóle dotarł i kiedy został odebrany. Czyli jest możliwa sytuacja, że po drodze taki list się zgubi i maturzysta nie dowie się, jaki jest wynik weryfikacji. W dodatku przepadnie mu termin na odwołanie do drugiej instancji. Już nie mówię nawet o tym, że można byłoby wysłać list priorytetem albo mailem… No i jak ten system ma działać poprawnie?
ZDAJĄCY EGZAMINY KONTRA OKE #4
Jak OKE traktuje nie fair maturzystów, część czwarta. Tym razem uzasadnienia, które pokazują, że mamy cię gdzieś. Wyobraźcie sobie, że piszecie odwołanie od oceny za język w wypracowaniu. Egzaminator zaznacza 13 błędów, a wy podważacie 5 z nich, czyli jest 8 błędów. Dostajecie odpowiedź na odwołanie, a w niej informacja, że „ocena jest łagodna, w pracy stwierdzono 30 błędów językowych”.
Krew mnie zalewa, jeśli jest 30 błędów, to dlaczego egzaminator zaznaczył tylko 13 i czemu nadal sprawdza egzaminy? I gdzie są te błędy, ja się pytam? Jak jesteście tacy mądrzy, to je wypiszcie i uzasadnijcie. Widziałam tę pracę!
No ale OKE wie, że może mieć maturzystów gdzieś. Gdyby wypisali, na czym polegają błędy, można byłoby się do tego odnieść. A jak nie wypisali, to tak naprawdę w drugiej instancji trzeba słowo po słowie analizować i pisać, czemu to jest poprawne. W skrócie: nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobisz.
ZDAJĄCY EGZAMINY KONTRA OKE #5
Egzaminatorzy z OKE często wmawiają błędy rzeczowe tam, gdzie ich nie ma. Przykład z zeszłorocznej matury. Temat wypracowania to: „co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem”, maturzysta napisał, że bohaterem mógł być Gustaw z „Innego świata”, bo zgłosił się na ochotnika, że pojedzie zamiast Kostylewa na Kołymę. Co na to OKE? Pisze, że to nieprawda, bo Gustaw nie miał motywacji, żeby być bohaterem, a tak w ogóle, to nie napisano, dla kogo jest bohaterem. I tu jest problem, bo zasady oceniania pozwalały, żeby opisać kogoś, kto jest bohaterem dla czytelnika – czyli: obiektywnie wykazał się heroizmem. No i drugi problem: nie ma tutaj błędu rzeczowego, a OKE uważa, że ma monopol na prawdę. To, że ktoś nie wie, czym się kierował, nie znaczy, że jego odważne działanie nie jest bohaterstwem, no ale w OKE najwyraźniej tego nie wiedzą.
ZDAJĄCY EGZAMINY KONTRA OKE #6
To jest hit. Egzaminatorzy praktycznie z automatu uznają, że zakres środków językowych w wypracowaniach jest „zadowalający”, ewentualnie jak praca jest zła, to że „wąski”. O „szerokim”, czyli najlepiej punktowanym, możecie zapomnieć i to nawet mimo tego, że język jest swobodny i pozwala na realizację tematu, macie zróżnicowaną składnię i leksykę. Ocena w tym kryterium bierze się chyba z losowania. No i teraz hit: w uzasadnieniach piszę, że są spełnione formalne warunki, podaję przykłady – i albo ktoś to uznaje, albo pisze: „ocena jest poprawna” i tyle, żadnego wyjaśnienia, odniesienia się do argumentacji. I to jest chyba główny problem – w OKE nikt nie sili się na uargumentowanie swojego zdania. Wy jako maturzyści musicie, a oni jako mądre głowy nie.
ZDAJĄCY EGZAMINY KONTRA OKE #7
Ocena na egzaminie to loteria, odcinek piąty. Dwie prace: obie to ogłoszenie, obie mają formę ogłoszenia i zawierają słowo „zapraszamy” na końcu. Jedna OKE uznaje, że jest w porządku i przyznaje 2 punkty, druga mówi, że nie ma zgodności z formą, pozostaje ocena 1 pkt, ale w sumie trzeba byłoby dać zero. Rozumiem, że egzaminatorzy mogą mieć różne podejście, ale to już jest jakiś kosmos, że każda okręgowa komisja podejmuje totalnie różne decyzje.
ZDAJĄCY EGZAMINY KONTRA OKE #8
Wiecie, że OKE może pozbawić was punktów na maturze, ale nigdy nie przyzna się do swojego błędu? Na maturze kwestionowałam ocenę za język w wypracowaniu. W rozstrzygnięciu dyrektor OKE pisze: „we wniosku sugeruje Pan, że zakres środków językowych jest szeroki. Nie warto się o to spierać, gdyż błędów jest więcej”. Czyli tak: może masz pan rację, nie chce w sumie mi się tego sprawdzać, ale cyk, masz karę – znalazłem nowe błędy. I ktoś powie: no ok, to może nie jest jakoś super istotne. No pewnie nie, ale po to jest tabelka, w której zaznaczamy zakres środków językowych, żeby zaznaczyć prawidłowy zakres, a nie randomowy albo taki, jak akurat nam się wydaje, że powinien być.
ZDAJĄCY EGZAMINY KONTRA OKE #9
OKE w Poznaniu opóźnia odwołania od matury i egzaminu ósmoklasisty. Na stronie OKE Poznań znajdziecie informację, że odpowiedzi na wniosek o weryfikację są wysyłane pocztą, nawet jeśli wy wysłaliście wniosek mailem. To oczywiście wydłuża cały proces, bo wysyłka maila to 3 sekund, a wysyłka listu może zająć nawet tydzień. Dla porównania – OKE w Warszawie pisze, że odpowiedzi na wnioski przesłane mailem również przesyłają mailem. Czyli jak widać, można, jak się chce. Tylko że wtedy nie ma, jak opóźnić całej procedury.