LITERATURA
„Odyseja” Homer – dziesięcioletnia tułaczka Odyseusza spod Troi do Itaki, w trakcie wędrówki bohatera spotyka wiele przygód, a z każdej opresji wychodzi dzięki sprytowi, przy okazji traci wielu towarzyszy podróży; nie jest to jednak typy przykład homo viator, ponieważ Odys nie przechodzi przemiany wewnętrznej; nie dociera do wnętrza siebie, ta podróż go nie uczy, jedynie pokazuje jego charakter – mądrego głupca lub głupiego mędrca, który za swoją pychę i przyznanie się Kiklopowi (synowi Posejdona), że to on go zranił (wykuł mu jedyne oko), płacił przez 10 lat morskiej tułaczki.
“Stepy akermańskie” Adam Mickiewicz – pielgrzym wyruszył w podróż po pięknej ziemi Krymu, jest tam jednak dlatego, że został emigrantem; mimo wspaniałej przyrody, ciszy, obcowania z roślinami i zwierzętami – nie potrafi być szczęśliwy, sam na stepie uświadamia sobie, że bardzo tęskni za Litwą.
“Kordian” Juliusz Słowacki – Kordian po nieudanej próbie samobójczej wyrusza w podróż po kilku krajach, by dowiedzieć się, co jest w życiu ważne. Jest to dramatyczna podróż, ponieważ dowiaduje się, że wszystkim rządzą pieniądze: w Londynie za pieniądze można kupić miejsce w parlamencie i stać się znaczącym człowiekiem; we Włoszech dowiaduje się, że Wioletta wcale go nie kochała – ale jego pieniądze; w Watykanie dowiaduje się, że papież wcale nie chce poświęcić ziemi naznaczonej krwią powstańców, liczą się dla niego układy i pieniądze.
FILM
“Jak dogonić szczęście?” reż. Peter Chelsom – Hektor jest psychiatrą i ma dosyć swojej codziennej, trudnej i nużącej pracy, postanawia rzucić wszystko – nawet żonę i wyrusza w podróż dookoła świata. Podróż jest dla niego okazją do poszukania szczęścia, celu w życiu i odnalezienia siebie.
“Everest” reż. Baltasar Kormákur – W roku 1996 ekipa alpinistą wyrusza w podróż na Everest, spotyka ich burza śnieżna
“Sekretne życie Waltera Mitty” reż. Ben Stiller – Walter pracuje w magazynie “Life” i wywołuje tam zdjęcia, ale zdjęcie, które ma być na okładze – znika; postanawia zatem wyruszyć po to zdjęcie – wyrusza na Islandię, by znaleźć autora zdjęcia, jego przygoda to szukanie po świecie fotografa – wyprawa ta bardzo go zmienia, wzmacnia go, z nijakiego pracownika korporacji staje się bogaty wewnętrznie, odnajduje siebie.
MUZYKA
INNE SZTUKI: TEATR, MALARSTWO, RZEŹBA