#superbaby💃 #mariawirtemberska #patronki
Znacie polską autorkę powieści, której Chopin dedykował mazurki?
Maria Wirtemberska to nieco zapomniana dziś poetka i pisarka, autorka pierwszej polskiej powieści psychologiczno-obyczajowej “Malwina, czyli domyślność serca”. Przyszła na świat 15 marca 1768 roku w Warszawie, oficjalnie jako córka księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego i jego żony Izabeli z Flemmingów, nie brakuje jednak przesłanek, że jej prawdziwym ojcem był król Stanisław August Poniatowski. Wychowywała się w Pałacu Błękitnym wraz z sześciorgiem rodzeństwa, w tym bratem Adamem Jerzym, w przyszłości wybitnym politykiem i przywódcą emigracyjnego obozu skupionego wokół Hotelu Lambert. Gdy miała 16 lat, wraz z całą rodziną przeniosła się do Puław.
Dwa lata później ze względów politycznych została wydana za wirtemberskiego księcia Fryderyka Ludwika Würtemberg-Montbéliard. Choć 16 stycznia 1792 roku przyszedł na świat ich syn, Adam Karol Wilhelm, małżeństwo okazało się nieudane. W czasie wojny z Rosją książę Fryderyk został dowódcą wojsk litewskich, lecz przez symulowanie choroby i bezczynność działał na niekorzyść Polski. Maria wszczęła postępowanie rozwodowe, na czas którego zamieszkała w klasztorze, musiała też oddać dziecko na wychowanie ojcu.
Po rozwodzie większość czasu spędzała w Warszawie, gdzie prowadziła salon literacki (błękitne soboty), a także uczęszczała na spotkania Towarzystwa Iksów. W 1813 napisała powieść „Malwina, czyli domyślność serca”, zaprezentowaną najpierw na salonie, a następnie wydaną w 1816 roku. Krytycy i czytelnicy przyjęli książkę bardzo ciepło, niebawem ukazały się tłumaczenia na francuski i rosyjski. Ten sukces zachęcił ją do dalszego pisania – była autorką wierszy, relacji z podróży, drobnych szkiców historycznych i pamiętników.
Zajmowała się także działalnością filantropijną i edukacyjną wśród chłopstwa, szczególnie po powstaniu listopadowym, kiedy osiadła w Galicji. W 1837 roku przeniosła się do Paryża, gdzie zamieszkała w domu brata, księcia Adama Jerzego Czartoryskiego. Tam poznała m.in. Adama Mickiewicza i Fryderyka Chopina, który zadedykował jej kilka mazurków. Zmarła w wieku 86 lat.
Seria #superbaby powstała z inspiracji akcją #patronki, o której będę jeszcze więcej pisała. Wiecie, że w edukacji szkolnej poznaje się 4 autorki? 😀 A zaledwie 10% szkół w Polsce nosi imię patronki.
Ja tam już się nie daję uciszać, więc zapraszam do siebie #superbaby