Opracowanie pytania z puli pytań jawnych na maturze ustnej z języka polskiego w 2025 i w latach 2026-2028.
Wstęp (wprowadzenie):
Wojny i rewolucje są na stałe wpisane w historię ludzkości – to właśnie za ich pomocą na świecie zachodziły zmiany, upadały jedne porządki i pojawiały się nowe. Te drastyczne sposoby przeprowadzania zmian społecznych z reguły wiązały się jednak z wielkim okrucieństwem; przemiany wywoływały bowiem krwawe konflikty i skutkowały cierpieniem niewinnych ludzi. Literatura ukazuje, że wojna i rewolucja na stałe zmieniają człowieka i jego sposób myślenia o świecie.
Rozwinięcie („Przedwiośnie”):
Dla Cezarego Baryki, bohatera „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, rewolucja była zarówno źródłem ekscytacji, jak i cierpienia. Niesiony entuzjazmem rodzącego się przewrotu, szybko zaangażował się w wydarzenia rozgrywające się w Baku: uczestniczył w wiecach, z zapałem referował ideały bolszewików matce, porzucił naukę. Dzięki marzeniu o zaprowadzeniu nowych porządków opierających się na równości i sprawiedliwości Cezary zyskał nadzieję, a także pożegnał się z dotychczasowym życiem (na fali buntu pobił dyrektora, za co został wyrzucony ze szkoły i otrzymał wilczy bilet).
Cezary dał się zauroczyć rewolucji, działał w imię idei – i z tego względu, po ogłoszeniu konfiskaty skarbów zakopanych w ziemi, oddał komunistom dobytek…
ZOSTAŁO CI JESZCZE 5 MINUT CZYTANIA
Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2025 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Wojna i rewolucja jako źródła doświadczeń człowieka” na podstawie „Przedwiośnia”.
Temat „Wojna i rewolucja jako źródła doświadczeń człowieka” obowiązuje również na maturze ustnej w latach 2026-2028!
Kup teraz opracowanie pytań jawnych z „Przedwiośnia”! Pamiętaj, że w zestawie jest zawsze taniej!