Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale:

Na korepetycjach mam uczniów, którzy zgłaszają się z prośbą o pomoc związaną z ich lękiem przed białą kartką. Kompletnie nie wiedzą, jak pisać wstępy. Paraliżuje ich to. Mam nadzieję, że ten przepis pomoże opanować lęki. Najpierw trzeba wprowadzić schemat, później będzie można pozwolić sobie na swobodę.


NOWY PRECYZYJNY PRZEPIS NA ROZPRAWKĘ:

https://babaodpolskiego.pl/2020/09/10/rozprawka/

TEMAT PRACY:

Bogactwo to stan umysłu, a nie konta (Robert Kiyosaki). Napisz rozprawkę, w której rozważysz słuszność tego stwierdzenia. Odwołaj się do Opowieści wigilijnej Charlesa Dickensa oraz innego tekstu literackiego. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 200 słów. 

WSTĘP: Musi składać się z dwóch elementów: wprowadzenia do tematu i tezy, która będzie zdaniem oznajmującym. 

JAK NAPISAĆ WPROWADZENIA DO TEMATU? Możesz zawsze używać tych samych zdań (tych, które są pogrubione). To nie jest złe! Dopiero uczysz się pisać, dzięki temu schematowi unikniesz powtórzeń i rozważnie poprowadzisz swoją narrację. Te wstępy modyfikuj dowolnie, by pasowały do tematu pracy.

WERSJA A: Ostatnio zastanawiałam się nad problemem, czym jest bogactwo i dlaczego ludzie tak go pragną. Po długich rozważaniach i obserwacji otoczenia doszłam do pewnych wniosków, uznałam, że ludzie prawdzie bogaci wcale nie muszą mieć wielu pieniędzy. 

WERSJA B: Ostatnio słyszałam/czytałam, że ludzie biedni potrafią być bogaci. Brzmi to, jak paradoks/oksymoron/przeciwieństwo/absurd; postanowiłam przyjrzeć się temu zagadnieniu i doszłam do wniosków, że faktycznie ludzie bogaci nie zawsze są szczęśliwi, można nie mieć nic/być biednym i odczuwać szczęście. 

JAK NAPISAĆ TEZĘ? Najlepiej będzie, gdy zakończysz akapit wstępu zdaniem oznajmującym, w którym jednoznacznie wyrazisz swoje zdanie. Też polecam skorzystać ze schematu (to, co jest pogrubione). Pamiętaj, że w całym akapicie słowa nie mogą się powtarzać, dlatego sformułowanie z tematu zostawiłabym właśnie na tezę. Ba! Napisz ją najpierw (w brudnopisie) i później dopisz wstęp.

WERSJA A: Należy zatem stwierdzić, że bogactwo to stan umysłu, a nie konta.

WERSJA B: Moim zdaniem bogactwo to stan umysłu, a nie konta. 

WERSJA C: Uważam zatem, że bogactwo to stan umysłu, a nie konta.

GOTOWY WSTĘP WYGLĄDA TAK: Ostatnio zastanawiałam się nad problemem, czym jest bogactwo i dlaczego ludzie tak go pragną. Po długich rozważaniach i obserwacji otoczenia doszłam do pewnych wniosków, uznałam, że ludzie prawdzie bogaci wcale nie muszą mieć wielu pieniędzy. Uważam zatem, że bogactwo to stan umysłu, a nie konta.

lub:

Ostatnio zastanawiałem się nad tym, czy to jakimi ludźmi się stajemy, wynika z tego, gdzie mieszkamy, jak zostaliśmy wychowani czy z tego, co nas spotkało w życiu. Po długich rozważaniach i obserwacjach otoczenia doszedłem do pewnych wniosków. Uważam, że dom i nasze najmłodsze lata mają wpływ na dalsze życie. 

SZCZEGÓŁY W KURSIE:

Nauczę Cię pisać rozprawkę! Przeanalizowałam setki stron zasad oceniania i informatorów i wiem, na co należy zwrócić uwagę!

W kursie wideo znajdziesz lekcje wyjaśniające szczegółowo, krok po kroku, zasady oceniania rozprawki na egzaminie ósmoklasisty! 

Więcej na ten temat dowiesz się z mojego kursu do egzaminu ósmoklasisty w formie ebooka (od września 2024 r. jest tez kurs wideo) (w sklepie znajdziesz też kurs do matury). Chesz się z nim zapoznać? KLIKNIJ TUTAJ.

Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale:

Chcesz zapisać się na korepetycje?