Wstęp (wprowadzenie):
Zgodnie z definicją słownika języka polskiego PWN propaganda to „celowe oddziaływanie na zbiorowości i jednostki zmierzające do pozyskania zwolenników i sojuszników, wpojenia pożądanych przekonań i wywołania określonych dążeń i zachowań”. Zjawisko to, charakterystyczne dla państw totalitarnych, jest narzędziem walki o władzę i opiera się na manipulacji. Dzięki propagandzie możliwe jest bowiem wpływanie na postawy społeczeństwa, pozwala ona krzewić zachowania pożądane i ganić postawy niezgodne z linią partii władzy. Z tego względu propaganda odgrywa w państwach totalitarnych kluczową rolę – nie tylko wprowadza rygor i strach, lecz także kreuje wizję świata, w którą obywatele muszą wierzyć.
Rozwinięcie („Rok 1984”):
Oceania rządzona przez Partię, na czele której stał Wielki Brat, opierała swój byt na dwóch czynnikach: terrorze wobec obywateli oraz propagandzie.
Indoktrynacja przejawiała się między innymi w tworzeniu wydarzeń mających na celu wywołać w obywatelach negatywne emocje. Do tej kategorii zaliczają się między innymi Dwie Minuty Nienawiści, czyli zorganizowane codzienne seanse, w trakcie których przedstawiano „wroga ludu” – Emmanuela Goldsteina. Mężczyzna opisywany był jako źródło wszelkiego zła i odszczepieniec. Rzekomo zdradził Partię, angażując się w działania kontrrewolucyjne, i był z punktu widzenia propagandy istotną postacią: stanowił symbol czystego zła, jawił się jako zagrożenie, wobec którego społeczeństwo powinno się zjednoczyć. Seanse nienawiści miały wyraźny wydźwięk propagandowy: Goldsteina przedstawiano w sposób karykaturalny…
Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2025 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z „Roku 1984” oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Znaczenie propagandy w państwie totalitarnym” na podstawie utworu „Rok 1984” George’a Orwella.