„Co ostatnio czytał_ś”? – kto z młodych ludzi usłyszy te słowa od swoich rówieśników? – nikt nigdy, ale już w kontaktach międzypokoleniowych ten temat staje się istotny. Warto jest mieć gust czytelniczy, wiedzieć, co nam się podoba, a co nie, co dobrego polecamy naszym znajomym. Ba! Literatura, tak jak język, kształtuje rzeczywistość. Nowa książka znanej piosenkarki przyciąga tłumy na spotkania autorskie, audycje dotyczące literatury cieszą się popularnością także w mediach codziennych i ogólnopolskich. Autorzy odwiedzają poranne programy śniadaniowe, a hasztagi z przedrostkiem „book” królują na Instagramie czy TikToku.
Czytanie książek to okazja do poszerzania horyzontów. Pobudza wyobraźnię, dostarcza wiedzy o otaczającym świecie oraz całą gamę wrażeń – od wzruszeń po dobrą zabawę. Niestety, często zdarza się, że brakuje nam czasu na zagłębienie się w lekturze. Ze względu na obowiązki zawodowe czy codzienne sprawy, takie jak zakupy, sprzątanie, spacery z psami czy prowadzenie samochodu wydaje się, że musimy zrezygnować z tej aktywności.
Istnieje rozwiązanie, dzięki któremu znajdziemy przestrzeń na literaturę bez zaniedbywania obowiązków. Audiobooki to odpowiednia forma czytania dla osób, które lubią literaturę, ale mają mało czasu lub trudności ze skoncentrowaniem uwagi na tekście pisanym, są również sposobem na rozwijanie umiejętności językowych, ponieważ pozwalają na poznanie języka w naturalnym kontekście.
Jednym z najwygodniejszych sposobów na słuchanie audiobooków jest korzystanie z aplikacji na smartfonie lub tablecie. Istnieje ich wiele, np. jak Empik Go , które pozwalają na pobranie książek i odtwarzanie ich offline. Dzięki temu można poznawać ich treść nawet w miejscach, w których nie ma dostępu do internetu. Audiobooki są też wydawane na fizycznych nośnikach, takich jak płyty CD, ale w nauce systematyczności pomocne będą AUDIOBOOKI NA ABONAMENT.
Aby z przyjemnością korzystać z doświadczenia audiobooków, warto zaopatrzyć się w odpowiednie słuchawki lub głośniki. To pomoże w komfortowym przyswajaniu treści podczas jazdy samochodem, sprzątania, biegania lub jako formy relaksu przed snem.
Korzystanie z audiobooków to również sposób na rozwijanie umiejętności językowych, szczególnie jeśli książki są czytane przez native speakerów. Pozwala na naukę języka w naturalnym kontekście, co pomaga w zrozumieniu zwrotów i idiomów, dzięki zjawisku immersji językowej – częściowego zanurzenia się w mowie, którą chcemy poznać.
Warto wspomnieć o dzisiejszych problemach młodych ludzi ze skupieniem, świat mediów społecznościowych wymaga od nas innych umiejętności niż te, których potrzebujemy w procesie czytelniczym: ma być szybko i efektownie, a literatura nie dostarcza takiej dopaminy, od której stajemy się uzależnieni. Mimo to wykonujemy wiele codziennych czynności ze słuchawkami na uszach, staramy się być wielozadaniowi i nieustannie zdobywać wiedzę o otaczającym świecie. Może zatem należy pomyśleć o dołączeniu do listy codziennych rytuałów nie tylko poszukiwanie premier muzycznych czy nowych podcastów, lecz także nowości ze świata książki, co ułatwią nam audiobooki na abonament.