autorka: Barbara Kosmowska
tytuł: ”Pozłacana rybka”
rodzaj: epika
gatunek: powieść
czas akcji: współcześnie, zaczyna się w sierpniu
miejsce akcji: Kruszyn oraz bliżej nieznane miasto
bohaterowie:
Alicja — ma 14 lat, gdy miała 8 lat — jej rodzice się rozwiedli, mieszka z mamą, która ciągle pracuje. Jej pasją jest fotografia, zaszczepił ją w niej dziadek, który podarował jej swojego nikona — dziewczyna wygrywa nawet wyróżnienie w konkursie fotograficznym dzięki zdjęciu kormorana. Jej przyjaciółką jest Sara; zakochuje się w Robercie, którego zna od dziecka, da mu w prezencie biografię Vivaldiego. Jej tata ma nową rodzinę, której ona nie akceptuje, jednak z czasem zżyje się z nowym bratem Fryderykiem. Niestety okaże się, że chłopiec cierpi na nowotwór. Alicja będzie go odwiedzać, jest nawet gotowa być dla niego dawczynią, Fryderyk umrze, bohaterka pogodzi się z macochą — Klaudią i nakręci wraz z nią film o hospicjach.
Fryderyk — ma 4 lata, jest synem ojca Alicji i Klaudii. Przez Alicję jest nazywany „Jaszczurką”, bo gdy dowiedziała się ona o jego narodzinach, to otrzymała od ojca naszyjnik z tym zwierzęciem; jest wesoły, ma dużą wyobraźnię, z czasem — gdy zacznie chorować — zainteresują go tematy śmierci; jest opiekunem rybki — welona, o którą bardzo dba. Kocha Alicję i zwierza jej się ze wszystkich myśli.
Sara — przyjaciółka Alicji, jest odważna, ciekawa świata, zakochuje się w Borysie i z tego powodu oddala się od Alicji. Zazdrości Alicji tego, że jej rodzice się rozwiedli, ponieważ w jej domu są nieustanne awantury. W domu panuje bieda, więc dziewczyna musi dorabiać w wakacje przy sprzedaży warzyw na bazarze.
Robert Puchała — biedny, spokojny i mądry chłopak, Alicja się w nim zakochuje, bo jako jedyny potrafi rozmawiać z nią o uczuciach. Jest wysoki, ma zielone oczy, śniadą cerę i długie włosy. Pochodzi on z Kruszyny, jego mama umarła, a tata, który był świetnym weterynarzem, popadł z rozpaczy w alkoholizm. Chłopak musi być odpowiedzialny i szybko dorosnąć, pomaga dziadkom Alicji w pracach gospodarczych; w wakacje wyjeżdża zarabiać w Niemczech na plantacji ogórków, bo nie ma pieniędzy na dalszą naukę. Świetnie gra na skrzypcach, zwycięża w konkursie muzycznym, dostaje stypendium, dzięki któremu może kontynuować naukę w Niemczech. Zna się z Alicją od dziecka, da jej w prezencie bransoletkę z kameleonem,
Mileccy — dziadkowie Alicji, rodzice jej mamy, mieszkają w Kruszynie, gdzie Alicja wyjeżdża w każde wakacje i ferie. Dziadek był pasjonatem fotografii, podarował wnuczce swój aparat. Dziadek był kiedyś adwokatem; babcia często rozmawia z wnuczką. Alicja może u nich liczyć na wsparcie i dużo miłości.
mama Alicji — zajmuje się literaturą szwedzką, a zwłaszcza Astrid Lindgren, zatem często odbywa podróże służbowe do Szwecji, ponieważ pisze biografię autorki zatytułowaną „Jak zakwitła Lipowa Gałąź”; praca jest dla niej odskocznią od domowych problemów, ona wychodzi z inicjatywą rozwodu, jednak gdy to następuje, nadal nie jest szczęśliwa. Jej córka zaczyna przyjaźnić się z nową partnerką ojca, co wpływa na nią bardzo źle, jest zazdrosna, ale udaje obojętność. Ostatecznie, gdy odważy się mówić o swoich uczuciach — nawiąże więź z córką, skończy pisać książkę i zakocha się z wzajemnością w koledze z redakcji.
ojciec Alicji — szef wydawnictwa, też zajmuje się szwedzką literaturą, ale skupia się na książkach dla dorosłych czytelników, po rozwodzie wyprowadzi się z domu, ale będzie utrzymywał kontakt z Alicją, dobrze dogaduje się z byłą żoną, nawet wtedy, gdy ponownie się ożeni z Klaudią. Z drugiego związku urodzi się mu syn Fryderyk, który niestety szybko zachoruje na nowotwór, co przerośnie ojca. Będzie uciekał od rodziny, zamykał się w sobie, sam nazywa się ”tchórzem”.
Klaudia — nowa żona taty Alicji, mama Fryderyka, zajmuje się produkcją filmów dokumentalnych, początkowo Alicja jej nie lubi, ale z czasem zaczną się przyjaźnić, bo Klaudia — jak mało kto — potrafi słuchać. Popada w stany depresyjne, gdy jej syn zaczyna chorować na nowotwór, ale jego śmierć jej nie załamie, postanowi nakręcić film o hospicjach dziecięcych ”Rajska jabłoń”, za który dostanie główną nagrodę i to w rocznicę śmierci syna.
Borys — chłopak Sary (krótko), kumpel Alicji, zorganizuje nielegalną imprezę, na której młodzi ludzie będą zażywać narkotyki i pić alkohol.
Dorota — koleżanka Alicji, bardzo dumna, wyniosła, zachoruje na anoreksję, będzie wdzięczna Alicji, że podejmie w klasie temat zaburzeń odżywiania.
Zuza — wolontariuszka w hospicjum, sama straciła brata Józefa z powodu nowotworu, wspiera Alicję i namawia ją do rozmów z Fryderykiem o śmierci; często bawi się z Fryderykiem.
Symbioza — tak nazywają nauczycielkę biologii, wrażliwa, by pomóc Dorocie — inicjuje w klasie rozmowy o anoreksji, wspiera Alicję, przyjdzie na pogrzeb Fryderyka.
Panna Fryzunia — krowa dziadków Alicji, ma 8 lat, Alicja podczas wakacji chodzi z nią na spacery; w rodzinie jest traktowana jak domowe zwierzę.
streszczenie:
Powieść opowiada o dziewczynce Alicji, która jest rozpieszczoną jedynaczką. Jej rodzice się rozwiedli, gdy miała 8 lat, co na nią źle wpłynęło, była na nich zła. Okazuje się, że tata szybko znalazł drugą żonę, z którą ma nowe dziecko. Alicja ma zatem przyrodniego brata Fryderyka, którego pokochała dopiero po dłuższym czasie, na początku była zła na tatę, bo nie akceptowała jego nowej rodziny. Niestety dziewczyna musi zmierzyć się nagle z wieloma problemami, gdy ma 14 lat, jej brat zostaje hospitalizowany; dziewczyna dowiaduje się o tym nagle tuż po powrocie z wakacji u dziadków. Od tego momentu starsza siostra opiekuje się nim, odwiedza go, przynosi mu różne zabawki, spędza z nim wiele czasu i go słucha, on może opowiedzieć jej o swoich problemach. W międzyczasie Alicja kłóci się z przyjaciółką Sarą, odkrywa też, że jej inna koleżanka z klasy jest anorektyczką, więc stara się jej pomóc. Godzi się z Klaudią, żoną taty i od tego momentu razem odwiedzają Fryderyka w szpitalu, a gdy jej brat umiera, główna bohaterka pomaga Klaudii nakręcić film o hospicjach.