Wstęp (wprowadzenie):

Ryszard Kapuściński w jednym z ostatnich fragmentów „Podróży z Herodotem” zadawał pytanie o to, „co ciągnie człowieka w świat. Ciekawość? Głód przeżyć? Potrzeba nieustannego dziwienia się?”, a następnie zauważył, że „człowiek, który przestaje się dziwić, jest wydrążony, ma wypalone serce”. Te słowa trafnie oddają stosunek Kapuścińskiego, najwybitniejszego polskiego reportażysty, do odkrywania świata. Podróżowanie było dla niego czymś więcej niż zwiedzaniem. On sam, próbując opisać sposób myślenia Herodota, przekazywał, że podróż to „próba poznania wszystkiego – życia, świata, siebie”. Należy zatem uznać, że podróżowanie jest dla człowieka sposobem na poznanie i zrozumienie zarówno tego, co go otacza, jak i samego siebie.

Rozwinięcie („Podróże z Herodotem”):

Ryszard Kapuściński w „Podróżach z Herodotem” opisał swoje wspomnienia i anegdoty z wypraw po krajach Azji i Afryki, które zaczął odbywać, mając nieco ponad 20 lat. Na utwór ten należy jednak patrzeć całościowo – nie przez pryzmat konkretnych historii, lecz jako na całość ukazującą wielką pasję podróżowania i chęć odkrywania tego, co nieznane.

Podróżowanie było bowiem dla Kapuścińskiego przede wszystkim aktem mistycznym, niemal transcendentalnym. W rozdziale „Przekroczyć granicę” reportażysta przedstawił historię samego siebie – wyjaśnił, że był „dzieckiem wojny” (jego młodość przypadła na okres II wojny światowej), przez co nie mógł chodzić do szkoły (prowincjonalne gimnazjum nie działało, a komplety były udzielane tylko w większych miastach) i trafił na uniwersytet raczej z przypadku, ponieważ o przydziale nie decydowały egzaminy wstępne, lecz chłopskie lub robotnicze pochodzenie. Po ukończeniu studiów Kapuściński podjął pracę w „Sztandarze Młodych” – gazecie, w której jeździł śladem listów nadsyłanych przez czytelników. Już wtedy miał w sobie pasję do poznawania tego, co nieznane. Odczuwał dreszcz emocji zwłaszcza w wioskach przygranicznych…

Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2025 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z „Podróży z Herodotem” oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Czym dla człowieka może być podróżowanie?” na podstawie „Podróży z Herodotem” Ryszarda Kapuścińskiego.

Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale: