Pełne opracowanie i streszczenie „Lalki” Bolesława Prusa (czas akcji, miejsce akcji, bohaterowie, język, motywy, konteksty, symbole, geneza, typy bohaterów, grupy społeczne – tabela na 50 stron) znajdziesz w MOIM SKLEPIE.
Wstęp (wprowadzenie):
Rozczarowania to nieodłączna część życia. Ludzka egzystencja polega przecież na zderzaniu własnych nadziei, fantazji i aspiracji z rzeczywistością – chociaż w głowie można snuć wielkie wizje, w praktyce okazuje się, że inni ludzie, okoliczności lub po prostu ślepy los zmuszają do weryfikacji swoich zamiarów. Konfrontacja marzeń z rzeczywistością nigdy nie jest łatwa, często bowiem towarzyszy jej poczucie upokorzenia i olbrzymi ból. Czasami również zderzenie ideałów z brutalnymi realiami może prowadzić do jeszcze większych strat – to spotkało chociażby Ikara, archetyp marzyciela, który za swoją chęć latania zapłacił najwyższą cenę. Należy zatem uznać, że konfrontacja marzeń z rzeczywistością to olbrzymi dramat bohatera.
Rozwinięcie („Lalka”):
To, z jak wielkim bólem może wiązać się konieczność weryfikacji swoich planów, widać na przykładzie Stanisława Wokulskiego, bohatera „Lalki”. Kupiec, choć stąpał twardo po ziemi, miał w sobie pierwiastek marzyciela. Snuł bowiem fantazję wielkiej miłości i zdawał się nie dostrzegać niechęci i wyrachowania Izabeli Łęckiej. Mężczyzna był zakochany po uszy w arystokratce, z miłości był gotów wyjechać do Bułgarii, aby pomnożyć majątek, a także uporczywie zbliżać się do kręgów arystokracji, by zyskać przychylność tej warstwy społecznej. Niewątpliwie Wokulski podporządkował swoje życie marzeniom – nie przejmował się niechęcią ze strony arystokratów, brnął w zbliżanie się do rodu Łęckich. Z tego powodu…
Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2025 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z „Lalki” oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Konfrontacja marzeń z rzeczywistością” na podstawie „Lalki” Bolesława Prusa.
Pełne opracowanie i streszczenie „Lalki” Bolesława Prusa (czas akcji, miejsce akcji, bohaterowie, język, motywy, konteksty, symbole, geneza, typy bohaterów, grupy społeczne – tabela na 50 stron) znajdziesz w MOIM SKLEPIE.