Od 2023 r. na egzaminie maturalnym obowiązują nowe zasady. Najważniejszą zmianą jest pojawienie się testu historycznoliterackiego, sprawdzającego m.in. znajomość epok literackich i wybranych lektur obowiązkowych, a także teorii literatury omawianych podczas lekcji. Co jeszcze ulega zmianie? Można powiedzieć śmiało, że wszystko.

Dwa testy zamiast jednego

W nowej formule matury zdający muszą zmierzyć się z dwoma arkuszami testowymi. Pierwszy, zwany „język polski w użyciu”, sprawdzi m.in. wiedzę z gramatyki oraz teorii języka, a także umiejętność czytania ze zrozumieniem, natomiast drugi (test historycznolitracki) poświęcony jest zagadnieniom związanym jedynie z literaturą.

W arkuszach znajdują się zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte, a wynik z tej części odpowiada za 50% wyniku z matury.

Trzy Dwa tematy wypracowania do wyboru

Kolejną zmianą jest wypracowanie. Chociaż formuła nie zmienia się w sposób radykalny, to jednak czeka nas sporo nowości – m.in. konieczność umieszczenia min. 2 kontekstów, a także odwołania do dwóch lektur (w tym min. jednej lektury obowiązkowej). Ponadto wypracowanie jest dłuższe – trzeba napisać co najmniej 300 słów. (jest to zmiana wprowadzona w lutym 2022 r. – na maturze w 2023 i 2024 wypracowania mogą być krótsze, od 2025 r. będzie wymagane min. 400 słów).

Szczegóły dotyczące nowej formuły wypracowań na maturze z polskiego znajdziesz tutaj

Całkowicie odmieniona matura ustna

Od 2023 r. na maturze ustnej z polskiego będzie nie jedno, lecz dwa pytania. Pierwsze pochodzić będzie z puli pytań jawnych (pytania są opublikowane na stronie CKE, jest ich 280), natomiast drugie pytanie będzie bardzo zbliżone do tego, co obowiązywało w starej formule matury.

Tutaj znajdziesz pytania z puli jawnej na maturę ustną 2023 wraz z propozycjami odpowiedzi.

Zdający będą mieli 15 minut na przygotowanie się do wypowiedzi i 10 minut na monolog, w którym trzeba będzie odpowiedzieć na oba pytania. Następnie odbędzie się 5-minutowa rozmowa z komisją. Za egzamin będzie można dostać 30 punktów, minimum na zaliczenie jest 9 punktów.

Szczegółowe informacje na temat matury ustnej z języka polskiego znajdziesz tutaj

Zmiany na maturze od 2023 – informacje w pigułce

  • Czas trwania: 240 minut (zamiast 170 minut)
  • Zakres merytoryczny testu: język polski w użyciu (np. gramatyka, czytanie ze zrozumieniem) i dodatkowo test historycznoliteracki
  • Liczba zadań na teście: od 11 do 20 (zamiast od 10 do 13)
  • Minimalna objętość wypracowania: 300 słów (zamiast 250 słów)
  • Formuła wypracowania: tekst o charakterze argumentacyjnym bez określenia formy (zamiast rozprawki problemowej lub interpretacji wiersza) i bez wskazania lektury obowiązkowej
  • Fragment tekstu do analizy: brak (za wyjątkiem wiersza)
  • Liczba argumentów, które muszą się znaleźć w pracy: min. 3
  • Teksty, do których można się odwołać: lektury obowiązkowe i uzupełniające oraz inne teksty literackie + konteksty (zamiast tekstów kultury)
  • Liczba pytań na egzaminie ustnym: 2, w tym jedno pochodzące z puli jawnej, opublikowane na 2 lata przed egzaminem (zamiast jednego niejawnego)
  • UWAGA! ZMIANY OD MARCA 2022:

    OMÓWIENIE ARKUSZY POKAZOWYCH: