Opracowanie pytania z puli pytań jawnych na maturze ustnej z języka polskiego w 2025 i w latach 2026-2028.
Wstęp (wprowadzenie) i kontekst:
Odpowiedzialność za czyny stanowi fundament wszelkiej sprawiedliwości. Ludzie potrzebują przekonania, że każdy postępek zostanie rozliczony – stąd w chrześcijańskiej tradycji pojawia się Sąd Ostateczny dokonywany przez sprawiedliwego Boga, a w mitologii greckiej osąd w Hadesie, na podstawie którego dusze grzeszników trafiają do Tartaru, a dusze ludzi prawych – na Wyspy Szczęśliwe. Przykłady literackie wskazują, że człowiek ponosi konsekwencje swoich czynów zarówno po śmierci (co ukazuje Adam Mickiewicz w II części „Dziadów”), jak i za życia – czego dowodzi los Balladyny, bohaterki dramatu „Balladyna” Juliusza Słowackiego, którą ostatecznie poraził piorun.
Rozwinięcie („Makbet”):
Moralna odpowiedzialność za czyny może przejawiać się w wyrzutach sumienia, które doprowadzają człowieka do obłędu. Nie stanowią one kary samej w sobie – lepiej uznać je za wstęp do kary, etap, w którym jednostka uświadamia sobie popełnione winy. O moralnej odpowiedzialności…
ZOSTAŁY CI JESZCZE 3 MINUTY CZYTANIA
Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2025 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z „Makbeta” Williama Szekspira oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Moralna odpowiedzialność za czyny” na podstawie „Makbeta”.
Temat „Moralna odpowiedzialność za czyny” obowiązuje również na maturze ustnej w latach 2026-2028!
Kup teraz opracowanie pytań jawnych z „Makbeta”! Pamiętaj, że w zestawie jest zawsze taniej!