Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale:

TABELI (MÓJ AUTORSKI POMYSŁ NA PISANIE ROZPRAWEKBY NIE ZAPOMNIEĆ O ICH WAŻNYCH ELEMENTACHZNAJDUJE SIE ROZPRAWKA, PUBLIKUJĘ ZA ZGODĄ AUTORKI 

 

TEMAT: Napisz rozprawkę, w której rozważysz, czy w koleżeństwie i przyjaźni lepiej kierować się  uczuciem, czy rozumem. W argumentacji odwołaj się do lektury obowiązkowej (wybranej  spośród lektur wymienionych na stronie 3 tego arkusza egzaminacyjnego) oraz do innego  utworu literackiego. 

1 akapit

wstęp

wprowadzenie do tematu

 

TEZA:

Ostatnio zastanawiałam się, czy w relacjach ludzkich dobrym rozwiązaniem jest kierowanie się rozumem, czy emocjami? Obserwowałam, pytałam i czytałam o tym wiele książek, i po dłuższych przemyśleniach doszłam do wniosku, że dobrze jest kierować się rozumem, ale preferuje dalsze przyjaźnie mimo niepowodzeń. Uważam zatem, że w koleżeństwie i przyjaźni lepiej kierować się uczuciem.

2 akapit

ARGUMENT

+ PRZYKŁAD lektury obowiązkowej

+      refleksja z treści

+      podsumowanie przykładu i argumentu i odwołanie do tezy

Podstawą przyjaźni jest dbanie o siebie nawzajem. Dowiedziałam się tego dzięki powiastce filozoficznej Antoine’a de Saint-Exupery’ego pt. “Mały Książę”, w której główny bohater dostał lekcję zasad dobrej relacji i zrozumiał że przyjaciele są najważniejsi. To mały lis powiedział mu, że chłopiec stanie się dla niego ważny, jak go oswoi, a zboże będzie kojarzyło mu się już zawsze z kolorem włosów Małego Księcia.Podobną relację przyjaźni, która oparta jest na uczuciu jest powieść przygodowa Henryka Sienkiewicza pt. “W pustyni i w puszczy. Dzieci, mimo tego, że nie były rodzeństwem, to uważały na siebie, jak na najbliższą rodzinę, oraz broniły się nawzajem. Staś uratował życie małej Nel, ryzykując swoje dla przyjaźni. Książki te dowodzą, że podstawą dobrej relacji powinno być zaufanie i troska.

3 akapit

ARGUMENT

+ PRZYKŁAD książki

+      refleksja z treści 

+      podsumowanie

Dobry przyjaciel zawsze będzie chciał ochronić Cię przed złymi decyzjami. Dobrym przykładem jest opowiadanie Charlesa Dickensa pt. “Opowieść wigilijna”, w którym to Ebenezer Scrooge został ostrzeżony przed konsekwencjami swojego zachowania przez przyjaciela – Jakuba Marleya. Przyszedł on w postaci ducha w łańcuchach z piekła, dobrze radząc Scrooge’owi zmiany zachowania, bo inaczej może skończyć gorzej niż on. Jakub nie chciał, aby jego przyjaciel umierał samotnie, i za wszelką cenę chciał przekonać go do tego, żeby był dobrym człowiekiem, który szanuje innych i im pomaga. Historia ta informuje o tym, że przyjaźń polega na szczerości i wskazywaniu sobie dobrych zachowań oraz tępieniu tych złych.

5 akapit

+      ODWOŁANIE DO TEZY

+      przypomnienie argumentów i przykładów

+      refleksje z treści

W koleżeństwie i przyjaźni lepiej kierować się uczuciem, bo prawdziwy przyjaciel zawsze chce dla ciebie jak najlepiej, oraz chciałby, żebyś zawsze stąpał dobrą drogą. Dlatego myślę, że lis z “Małego Księcia”, Marley z “Opowieści wigilijnej”, oraz Staś i Nel z książki “W pustyni i w puszczy” mogą potwierdzić moje przemyślenia, że w relacjach najlepiej jest kierować się sercem.


 

 


Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale:

Chcesz zapisać się na korepetycje?