Pełne opracowanie i streszczenie „Kordiana” Juliusza Słowackiego (czas akcji, miejsce akcji, bohaterowie, język, motywy, konteksty) znajdziesz w moim sklepie.
Wstęp (wprowadzenie):
Kordian, stojąc na szczycie Mont Blanc, wypowiedział słynne słowa: „Polska Winkelriedem narodów”. Odniósł się tym samym do postaci Arnolda Winkelrieda, średniowiecznego bohatera, który dowodził wojskami szwajcarskimi w bitwie z Austrią. Winkelried poświęcił samego siebie (dał się zabić), aby skupić na sobie uwagę wrogów i zrobić wyłom w ich szeregach, dzięki któremu Szwajcarzy mogli zaatakować i zwyciężyć. Postawa opisana przez Słowackiego, chociaż nie została doceniona za życia poety, stała się jednym z wcieleń romantycznych idei poświęcenia i uzasadniała wszystkie trudy, jakie spotkały Polskę.
Rozwinięcie („Kordian”):
Winkelriedyzm, o którym mówił Kordian, był postawą jednostki gotowej na poświęcenie własnego życia w celu obrony całego narodu. Bohater dramatu Juliusza Słowackiego dostrzegał analogie między heroicznym Szwajcarem a narodem polskim. Spostrzeżenie miało uzasadnienie w historii: przed wybuchem powstania listopadowego w 1830 roku Belgowie rozpoczęli walkę z Niderlandami o niepodległość. Gdyby nie zryw Polaków, który zmusił Rosję i Prusy do zaangażowania w walkę, obydwa państwa wysłałyby…
Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2024 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z „Kordiana” Juliusza Słowackiego oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Winkelriedyzm jako romantyczna idea poświęcenia” na podstawie „Kordiana”.
Ten temat obowiązuje również na maturze ustnej w 2025!
Pełne opracowanie i streszczenie „Kordiana” Juliusza Słowackiego (czas akcji, miejsce akcji, bohaterowie, język, motywy, konteksty) znajdziesz w moim sklepie.