Pełne opracowanie i streszczenie „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza (czas akcji, miejsce akcji, bohaterowie, język, motywy, konteksty, symbole, geneza, „Epilog”, rodzaje broni – tabela na 45 stron) znajdziesz w MOIM SKLEPIE.
Ogórek
Rick i Morty – “Ogór Rick”
Rick zamienia się w ogórka, aby uniknąć terapii rodzinnej. Morty zauważa, że zamiana w ogórek nie ma sensu i pyta, po co ktoś miałby to robić. Rick odpowiada, że jest to kolejne wielkie osiągnięcie ludzkości (co najpewniej sugeruje niechęć względem nastawienia wynalazców na funkcjonalność).
Ogórek symbolizuje brak przydatności – jako forma pozbawiona sprawczości ani istotnej społecznie funkcji, pozwala uniknąć spełniania obowiązków Ricka jako dziadka i ojca.
Mata – „Nero”
Podmiot liryczny obserwuje zachowania społeczne ludzi spotykających się w kawiarni. Kanapka z ogórkiem jest łącznikiem między światem na pokaz a zaspokajaniem podstawowych potrzeb społecznych. Z jednej strony podmiot liryczny siedzi, aby szukać inspiracji i „wyglądać pięknie z petkiem w gębie”, z drugiej zaś – spędza miło czas sam dla siebie.
Ogórek symbolizuje codzienność oraz życie dla siebie, a nie na pokaz (w odróżnieniu od Quiche i Latte).
Łydka Grubasa – „Ogórek”
Podmiot liryczny zachwala korzyści wynikające ze spożywania ogórków kiszonych i zauważa, że umiłowanie do tego produktu jest jedną z cech narodowych. Kiszeniem ogórków zajmują się osoby z całego przekroju społeczeństwa – od policjanta i nurka aż po hippisów. Podmiot liryczny pragnie podzielić się tym dobrodziejstwem z innymi i podbić serca (i żołądki) mieszkańców całej Europy, w tym także królowej Elżbiety.
Ogórek symbolizuje ambrozję – jest niemalże boskim pożywieniem, które jest znane tylko wtajemniczonym.
Adam Mickiewicz – „Pan Tadeusz”
Hrabia, usłyszawszy odgłosy polowania, wyrusza na miejsce wydarzeń. W czasie podróży dostrzega jednak młodą dziewczynę zbierającą owoce i zatrzymuje się, aby ją podziwiać. Zachwyty przerywa ksiądz Robak i przegania Hrabiego: nakazuje mu brać ogórki (które – jak się domyśla – Hrabia chciał ukraść), a następnie wyruszyć w dalszą drogę. Można jednak odnieść wrażenie, że Robak był świadomy prawdziwego powodu postoju Hrabiego. Wykorzystał ogórki jako pretekst do przegonienia intruza.
Ogórek symbolizuje dobre maniery wykorzystane jako pretekst. Odwołanie się do tak przyziemnego powodu postoju jak chęć kradzieży ogórka umożliwiło uniknięcie konfrontacji wynikającej z przegonienia mężczyzny zachwycającego się niewinną młodą dziewczyną.
Pełne opracowanie i streszczenie „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza (czas akcji, miejsce akcji, bohaterowie, język, motywy, konteksty, symbole, geneza, „Epilog”, rodzaje broni – tabela na 45 stron) znajdziesz w MOIM SKLEPIE.