autor:

Joseph Conrad (Józef Korzeniowski)

tytuł:

“Jądro ciemności”

oryginalny tytuł: Heart of Darkness

rodzaj literacki:

epika

gatunek literacki:

Przynależność gatunkowa nie jest jednoznaczna. Autor nazywał swoje dzieło nowelą. Jednak charakterystyka utworu pozwala zaklasyfikować “Jądro ciemności” jako opowiadania lub powieść. 

data wydania:

1899 r. — w czasopiśmie “Blackwood’s Magazine”

1902 r. — wydanie książkowe 

epoka literacka:

młoda polska

miejsce wydania:

Londyn

czas akcji:

około 1890 r. 

miejsce akcji:

pokład statku zakotwiczonego przy ujściu Tamizy. “Miasto grobów” mogło być Brukselą, z uwagi na miejsce pobytu samego autora w czasie powstawania powieści. Natomiast za “tę rzekę” uznać można rzekę Kongo w Afryce. 

geneza:

Joseph Conrad przebywał w Kongo przez sześć miesięcy w roku 1890 r. i prawdopodobnie ta wyprawa była inspiracją do napisania powieści. Kongo było w tym czasie prywatną kolonią króla Belgów Leopolda II. Conrad przebywał tam jako kapitan spółki handlowej. Zapisywał w swoim dzienniku stosunki panujące w Afryce między rdzennymi mieszkańcami a przybyłymi białymi ludźmi, te wspomnienia miały znaczący wpływ na jego twórczość.  

problematyka:

  • Tytułowe jądro ciemności symbolizuje wędrówkę w nieznane, duchową podróż w głąb ludzkiej duszy.

  • Utwór porusza problem stosunków polityczno — społecznych panujących w koloniach. Ukazuje bezwzględność i okrucieństwo kolonizatorów. 

  • destrukcyjna siła zła — opowieść o złu opanowującym jednostkę. Człowiek ogarnięty wizją własnej potęgi jest w stanie dopuścić się czynów niemoralnych, w tym morderstwa. 

typ narracji:

  • wprowadzono dwóch narratorów: opowieść pierwszego narratora rozpoczyna i kończy utwór, drugim jest Marlow (narracja pierwszoosobowa) 


język:

  • impresjonistyczne elementy opisujące rzeczywistość

  • poszczególne części utworu miały przypominać ludzkie myśli, dlatego użyte zostały narracyjne przeskoki, fragmenty jakby niedokończone, liczne dygresje

bohaterowie: 

Charlie Marlow — marynarz i zafascynowany światem Afryki podróżnik. Odkrycie wielkiego okrucieństwa, jakie jest obecne podczas kolonizacji mieszkańców tego obszaru go przeraża, nakłania do refleksji, ale też rodzi w nim nieufność w stosunku do ludzi białej rasy. 


Kurtz — kierownik stacji w Kongo o wybitnych osiągnięciach w handlu kością słoniową. Na kolonizowanym terenie wprowadził tyranię, zastąpił szlachetne idee niesienia oświaty i postępu swoimi egoistycznymi dążeniami. 


Dyrektor stacji centralnej — skorumpowany urzędnik, który nie dba o interesy spółki. 


Główny księgowy — sumienny pracownik spółki, bezduszny i niewrażliwy na ludzkie cierpienie. 


Szwedzki kapitan — Marlow spotyka tę postać podczas podróży do Afryki. Kapitan opowiada bohaterowi, co dzieje się na kolonizowanych terenach.


Kotlarz — pomocnik, ceniony przez Marlowa. 


Ciemnoskóry palacz — człowiek oddany pracy


Ciemnoskóry sternik — wyrzekł się własnej tożsamości i przyłączył się do pracy dla białych ludzi


Fabrykant cegły — pracownik stacji centralnej


Rosyjski marynarz — młody człowiek, którego Marlow nazywał Arlekinem z uwagi na ubiór pełen łat. Opiekował się chorym Kurtzem, nie licząc na wdzięczność. Był pod wielkim wpływem osobowości Kurtza. 


Ciemnoskóra kochanka Kurtza — pozostaje w tle wydarzeń. Jest dumna i pewna siebie, ozdobiona afrykańską  biżuterią i otoczona gronem wiernych tubylców. 


Narzeczona Kurtza — wierna kobieta, czekająca na Kurtza w Brukseli. Śmierć Kurtza wywołuje w niej ból, do końca jest przekonana, że jego misja była szlachetna. 

streszczenie: 

Statek “Nelly” jest zakotwiczony na nadbrzeżu Tamizy. Załoga słucha opowieści Marlowa. Bohater zastanawia się nad procesem kolonializmu, jak dziki musiał być Londyn, gdy przybyli do niego Rzymianie. Fascynacja Afryką skusiła Marlowa do wzięcia udziału w podróży do Konga belgijskiego. Załatwiając formalności w urzędzie, widzi posępne kobiety, które na drutach robią coś z czarnej wełny. Marlow otrzymuje nominację na kapitana statku i włącza się w kampanię spółki, której celem jest handel i zarządzanie nadmorską kolonią. 


Po dotarciu do stolicy kolonii rusza w podróż w górę rzeki. Obserwuje wykończonych głodem niewolników, którzy wykonują bezsensowną pracę. Jest świadkiem śmierci głodowej murzyńskiego chłopca. Otrzymuje komunikaty o wyjątkowej osobowości Kurtza i jego ponadprzeciętnych osiągnięciach w handlu kością słoniową i męczącej go chorobie. Marlow dostaje polecenie odnalezienia Kurtza i udzielenia mu pomocy. Wkrótce poznaje dyrektora stacji centralnej i dostrzega, że ten człowiek celowo opóźnia wysłanie pomocy do Kurtza. 


Trudna podróż w głąb Afryki powoduje, że Marlow musi do pracy zaciągnąć tubylców. Obserwuje ich wysiłek. W wyniku ataku na statek czarnoskórych plemion ginie sternik oraz palacz. Załoga dociera do stacji Kurtza. Spotykają Rosjanina, który z uwielbieniem opowiada o Kurtzie. Marlow dowiaduje się od Rosjanina o karach, jakie Kurtz wymierza tubylcom. Przestraszony Marlow zabiera chorego Kurtza na pokład statku, a zebrany na brzegu tłum czarnoskórych ludzi wydaje się przygotowywać do ataku na białych przybyszów, ale powstrzymuje ich jednym gestem kobiety — kochanki Kurtza. 


W czasie podróży powrotnej Marlow wysłuchuje Kurtza, który opowiada o pragnieniu bogactwa i swoim okrucieństwie wobec ludności. Porównuje tubylców do zwierząt, odbierając im godność. Kurtz powierza kapitanowi statku dokumenty i fotografie. Umiera, powtarzając słowo “ohyda”.  


Po powrocie do Brukseli Marlow spotyka się z narzeczoną Kurtza i przekazać jej dokumenty Kurtza. Kobieta wspomina narzeczonego jako osobę szlachetną i prawą, który z wielkim oddaniem niósł postęp i pomoc tubylcom. Marlow nie ujawnia kobiecie prawdy o pracy Kurtza na czarnym lądzie. 


Utwór “Jądro ciemności” kończy się komentarzem narratora opowieści ramowej. Czytelnik dowiaduje się, że wokół statku panuje ciemność, co podkreśla mroczny i tajemniczy nastrój całej opowieści.   

style/kierunki: 

  • otwarta forma utworu — czytelnik nie otrzymuje klarownych odpowiedzi na wszystkie pytania rodzące się podczas lektury

  • symbolizm — fabuła jest pretekstem do głębszych rozważań

  • autor posługuje się często w utworze kontrastrem: kolor biały i czarny, jasność i ciemność, prawda i fałsz, Kurtz i Marlow

  • antropologia — myślenie o Innym

symbolika:

Istota zdarzeń nie leży w samej treści utworu, a jest ukryta znacznie głębiej. Zrozumienie jej wymaga refleksji na wielu płaszczyznach: kulturowej, społecznej, a nawet metafizycznej. Jądro ciemności jest nie tyle środkiem czarnego lądu, ile symbolem duszy człowieka żyjącego we współczesnej cywilizacji. 

motywy literackie:

W utworze występuje motyw wędrówki, zstąpienia do piekła, motyw rzeki, pieniędzy, kobiety, przemiany wewnętrznej, szaleństwa, dzikości i śmierci. 

konteksty:

  • “Odyseja” Homera,“Eneida” Wergiliusza, “Boska Komedia” Dantego — wątek podróży w literaturze dawnych wieków

  • “Cierpienia młodego Wertera” Goethego, “Kordian” Słowackiego, “Sonety Krymskie” Mickiewicza, “Wędrowny sztukmistrz” Norwid  — motyw wędrowca w literaturze romantyzmu i wątek podróży poznawczej w głąb siebie 

  • “Zbrodnia i kara” Dostojewskiego — dyskusja na temat tego, czy wybitna jednostka ma prawo popełnić zbrodnię

  • “Jądro ciemności” J. Conrada było inspiracją do powstania filmu “Czas apokalipsy” (reż. Francis Ford Coppoli, 1979 r.) 

co jeszcze się omawia przy tej lekturze? 

Etyka conradowska

Literatura autorstwa Josepha Conrada niesie ze sobą przesłanie o potrzebie zachowania honoru w każdej możliwej sytuacji. Etyka conradowska wnosi rygoryzm moralny, zmusza człowieka do użycia siły w walce z przeciwnościami. W “Jądrze ciemności” autor przedstawił prawdziwe, okrutne oblicze białych ludzi, którzy głosząc szlachetne hasła o rozwijaniu cywilizacji i niesieniu oświaty, w rzeczywistości dążą jedynie do osiągnięcia zysku. Ważnym aspektem zagadnienia etyki conradowskiej jest fakt, że bohater zostaje postawiony w sytuacji ekstremalnej. Nieograniczona władza, walka o życie — to przykłady okoliczności, w których ujawnione zostają prawdziwe ludzkie cechy i intencje.