Opracowanie pytania z puli pytań jawnych na maturze ustnej z języka polskiego w 2025 i w latach 2026-2028.
Wstęp (wprowadzenie):
Groteska to kategoria estetyczna cechująca się łączeniem w obrębie jednego dzieła przeciwstawnych elementów takich jak np. fantastyka i realizm lub tragizm i komizm. Można ją definiować z uwzględnieniem różnych punktów widzenia, jednak za każdym razem wchodzi ona w konflikt z wiedzą powszechną i utrwalonymi opiniami, neguje utarte przekonania o świecie. Ten zabieg dekomponuje zatem świat przedstawiony, z nowego porządku buduje inny i niejako zmusza czytelnika do podjęcia gry z autorem. Groteskowy obraz świata ukazywany w utworach literackich może więc służyć łamaniu konwencji, pokazywać świat w krzywym zwierciadle lub podkreślać absurdalność rzeczywistości.
Rozwinięcie („Ferdydurke”):
Groteskowość „Ferdydurke” polegała między innymi na deformacji świata przedstawionego. W utworze przedstawiono zjawiska absurdalne, historia stanowiła ciąg nierealnych sytuacji niemalże z pogranicza oniryzmu. Widać to szczególnie w groteskowym przedstawieniu pojedynku na miny odbywającego się między Miętusem a Syfonem, w trakcie którego ten drugi został „zgwałcony przez uszy”. Scena ta stanowiła kpinę ze szlacheckiego obyczaju pojedynkowania się z byle powodu, służyła zestawieniu tradycji z komizmem, a jej celem było ukazanie filozofii formy (mina przybrana przez człowieka była maską; wywoływała w innych emocje i zmuszała do reakcji). Wykorzystanie zakorzenionej w polskiej tradycji literackiej konwencji pojedynku szlacheckiego zmuszało do zastanowienia się nad istotą formy; topos ten wywołuje bowiem wiele skojarzeń, natomiast jego dekonstrukcja (poprzez nadanie mu formy walki na miny) ujawniła, że sama ta formuła narzucała…
ZOSTAŁY CI JESZCZE 4 MINUTY CZYTANIA
Zbiór opracowań zagadnień z puli pytań jawnych na maturę ustną 2025 z języka polskiego pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu! W ebooku omawiam wszystkie zagadnienia z „Ferdydurke” oraz podaję konteksty z innych lektur obowiązkowych. Znajdziesz tu między innymi omówienie tematu „Groteskowy obraz świata” na podstawie „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza.
Temat „Groteskowy obraz świata” obowiązuje również na maturze ustnej w latach 2026-2028!
Kup teraz opracowanie pytań jawnych z „Ferdydurke”! Pamiętaj, że w zestawie jest zawsze taniej!