Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale:

Czy bohaterowie utworów literackich mogą być autorytetami dla współczesnej młodzieży?  Napisz rozprawkę, w której przedstawisz swoje stanowisko. W argumentacji odwołaj się do  wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego. Twoja praca powinna liczyć  co najmniej 200 wyrazów.


Przypomnienie lektur obowiązkowych:

Charles Dickens, Opowieść wigilijna;

Aleksander Fredro, Zemsta;

Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII;

Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec;

Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady cz. II, Pan Tadeusz (całość);

Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę;

Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik;

Juliusz Słowacki, Balladyna;


W TABELI (MÓJ AUTORSKI POMYSŁ NA PISANIE ROZPRAWEK, BY NIE ZAPOMNIEĆ O ICH WAŻNYCH ELEMENTACH) ZNAJDUJE SIĘ ROZPRAWKA, PUBLIKUJĘ ZA ZGODĄ AUTORKI. 

wprowadzenie do tematu np. Ostatnio zastanawiałem się, czy…

Po rozmowie z X i Y i zagłębieniu się w temat okazało się, że…

Można to zauważyć chociażby w…


TEZA: (jedno zdanie oznajmujące)

Ostatnio rozmawiając ze znajomymi o lekturach obowiązkowych, zastanawiałam się, czy postacie, które w nich występują, mogą być wzorem dla naszych rówieśników. Z tą myślą poszłam spać i przed zaśnięciem długo o tym myślałam. Doszłam do wniosku, że zgadzam się z twierdzeniem, że bohaterowie utworów literackich mogą być autorytetami dla współczesnej młodzieży.

ARGUMENT (jedno zdanie)

 PRZYKŁAD lektury obowiązkowej (jedno zdanie złożone); (gatunek, autor, tytuł i wprowadź bohatera) np. Można to zauważyć w powieści Bolesława Prusa pt. “Lalka”, w której Stanisław Wokulski…(to, co tu zapiszesz musi mieć związek z argumentem)


refleksja z treści  (min. ZE TRZY ZDANIA) (opowiedz treść, ale tylko tę związaną z tematem i dodaj swoje przemyślenia)


podsumowanie przykładu i argumentu i odwołanie do tezy (jedno zdanie)

Bohaterowie lektur pokazują, że trzeba być odważnym i walczyć o wolność. Można to zauważyć w powieści Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”, w której Zośka, Alek i Rudy byli gotowi do poświęceń i walki z oprawcami. Chłopcy mimo groźby utraty życia, nie poddawali się, pisali na murach i budynkach antyhitlerowskie teksty. Brali udział w akcjach małego sabotażu, które polegały na dokuczaniu okupantowi, utrudnianiu mu życia i ukazywaniu, że Polska jeszcze się nie poddała i nadal walczy: zdjęli tablicę z niemieckimi napisami z pomnika Kopernika i dopisali, że był on ich rodakiem. Malowali znak kotwicy, który oznaczał Polska Walcząca — ryzykowali wiele, ale dzięki ich działaniom Polacy nie poddawali się i ciągle walczyli, bo mieli nadzieję. Chciałabym mieć tyle odwagi, co bohaterowie tej książki i walczyć ze złem, które nas otacza. 

ARGUMENT (jedno zdanie)

 PRZYKŁAD lektury (jedno zdanie złożone); (gatunek, autor, tytuł i wprowadź bohatera) np. Można to zauważyć w powieści Bolesława Prusa pt. “Lalka”, w której Stanisław Wokulski…(to, co tu zapiszesz musi mieć związek z argumentem)


refleksja z treści (opowiedz treść, ale tylko tę związaną z tematem i dodaj swoje przemyślenia)


podsumowanie przykładu i argumentu i odwołanie do tezy (jedno zdanie)

Postaci literackie pokazują, że w życiu najważniejsza jest przyjaźń. Przykład ten można zauważyć w powiastce filozoficznej Antoine’a de Saint-Exupery’ego pt. „Mały Książę”, w której tytułowy bohater dowiaduje się, co jest sensem życia i inspiruje Pilota do zmian. Dzięki tej książce zrozumiałam, że warto podążać za tym, co kocham i nie poddawać się, bo tylko wtedy znajdę szczęście. Dorośli, których spotyka Książę, porzucili marzenia i byli nieszczęśliwymi samotnikami, np. Pijak pił po to, by zapomnieć o tym, że pił – nie potrafił zadbać o własne życie, nie miał odwagi niczego zmienić. Pilot też zapomniał o tym, jak cenne są marzenia i dopiero dzięki rozmowom z chłopcem zrozumiał swoje błędy. Mam nadzieję, że w przyszłości będę podążała za swoimi marzeniami i dbała o przyjaźnie. 

ODWOŁANIE DO TEZY

przypomnienie argumentów i przykładów

refleksje z treści w formie podsumowania

Autorytet to osoba za którą chcesz podążać, którą chcesz się stać, ponieważ imponuje ci pod pewnym względem. Dla mnie takimi bohaterami byli chłopcy z „Kamieni na szaniec”, którzy mimo ryzyka utraty życia — nie poddawali się i nadal walczyli o wolność, która była dla nich najcenniejsza. A Mały Książę pokazał mi, jak ważna jest miłość, przyjaźń i podążanie za swoimi marzeniami — nie ma poza nimi nic ważniejszego. 



Słowa

368


Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale:

Chcesz zapisać się na korepetycje?

Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale:

Produkt ze sklepu - Baba od polskiego - Aleksander Fredro - Zemsta
Produkt ze sklepu - Baba od polskiego - Aleksander Fredro - Zemsta

Pełne opracowanie i streszczenie „Zemsty” Aleksandra Fredry (geneza, czas akcji, język, motywy, konteksty, symbole, streszczenie scena po scenie) ZNAJDZIESZ TEŻ W MOIM SKLEPIE!

Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale:

Chcesz zapisać się na korepetycje?