Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale:

W TABELI (MÓJ AUTORSKI POMYSŁ NA PISANIE ROZPRAWEK, BY NIE ZAPOMNIEĆ O ICH WAŻNYCH ELEMENTACH) ZNAJDUJE SIE ROZPRAWKA, PUBLIKUJĘ ZA ZGODĄ AUTORKI

TEMAT: Napisz rozprawkę, w której rozważysz, czy doświadczenia życiowe bohaterów literackich mogą być pouczające dla czytelników. 

1 akapit 

wstęp

wprowadzenie do tematu 1+1


TEZA: =2

      Ostatnio zastanawiałam się, czemu książki są skarbnicą wiedzy? Uważam, że można wzorować się na nich, sprawiają, że ludzie mogą poczuć swoją wartość — odnajdujemy podobieństwa między nami a bohaterami. W trudnych sytuacjach książki są w stanie pomóc w podejmowaniu decyzji, bo dzięki obserwowaniu działań postaci literackich, poznajemy także konsekwencje ich czynów. Uważam zatem, że słusznie odkreśla się je skarbnicami wiedzy, a doświadczenia życiowe bohaterów literackich mogą być pouczające dla czytelników.



2 akapit

ARGUMENT 


+ PRZYKŁAD lektury obowiązkowej


  • refleksja z treści


  • podsumowanie przykładu i argumentu i odwołanie do tezy

Dzięki różnym sytuacjom opisanych w książkach można lepiej zrozumieć zachowania innych ludzi. W opowiadaniu Charlesa Dickensa pt. ,,Opowieść wigilijna” główny bohater obawiał się, że ktoś  ponownie go zrani, co wyjaśnia jego postępowanie. Scrooge został porzucony przez ojca do internatu w młodym wieku i nie mógł doświadczyć miłości z jego strony, dlatego też jako dorosły człowiek, był skąpy i bezuczuciowy. Co roku na święta, jego siostrzeniec zapraszał go do swojego domu, lecz on za każdym razem odmawiał. Gdy ludzie, przychodząc do niego, prosili o pomoc finansową, również odmawiał. Postać Ebenezera skłania mnie do refleksji, że jego postawa jest reakcją obronną, więc należy spojrzeć również z tej strony na każdego, kto jest dla nas niemiły.

3 akapit

ARGUMENT (2)

+ PRZYKŁAD książki (1)

  • refleksja z treści

  • podsumowanie przykładu i argumentu i odwołanie do tezy

Książki mogą nauczyć nas tolerancji. Dobrym tego przykładem może być powieść A.A Milne pt. ,,Kubuś Puchatek”, w której każdy z bohaterów jest inny, co uczy nas akceptacji samego siebie, jak i szacunku do drugiego człowieka. Kubuś Puchatek był uzależniony od częstego jedzenia miodu, Prosiaczek był bardzo strachliwy, Kłapouchy miał depresję, a Tygrysek był nadpobudliwy. Mimo to wszyscy razem przyjaźnili się i miło spędzali wspólnie czas. Chociaż jest to książka dla dzieci, nauczyła mnie, że nieistotne jaki jest człowiek, warto się z nim zaprzyjaźnić.

4 akapit

ARGUMENT 


+ PRZYKŁAD lektury obowiązkowej

+ refleksja z treści

+ podsumowanie przykładu i argumentu i odwołanie do tezy

Z obserwacji bohaterów literackich można nauczyć się odpowiedzialności. W książce Antoine’a de Saint-Exupery’ego główny bohater – Mały Książę troszczył się o swoją małą planetę, dbał o nią, wyrywał szkodliwe baobaby, i chronił swoją Różę. Jest on dla mnie przykładem dobrego gospodarza, który nigdy nie zapomina o swoich obowiązkach i stara się poświęcić jak najwięcej, aby jego ziemia była wypielęgnowana. 

5 akapit

  • ODWOŁANIE DO TEZY

  • przypomnienie argumentów i przykładów

  • refleksje z treści

Na podstawie tych przykładów i argumentów, które są powyżej, uważam, że doświadczenia życiowe bohaterów literackich, mogą być pouczające dla czytelników, ponieważ np. ekipa ze Stumilowego Lasu nauczyła mnie akceptowania ludzi, Mały Książę – odpowiedzialności, a Ebenezer Scrooge – aby przyjrzeć się, co czuje ktoś inny zanim ocenimy jego reakcję.


Jeśli to czytasz — daj mi znać 🧡 na swoim ulubionym kanale:

Chcesz zapisać się na korepetycje?