Jak napisać streszczenie ma maturze? To zadanie jest banalnie proste, ale uczniowie tracą na nim najwięcej punktów, ponieważ nie znają sposobu, jak spełnić kryteria. Oto przepis 🙂
IMIĘ I NAZWISKO AUTORA w tekście pt.: „TYTUŁ”, OPUBLIKOWANYM W „TYTUŁ CZASOPISMA”, poruszono zagadnienie:
- a teraz w brudnopisie pisz po jednym zdaniu streszczającym akapit, nie wyjaśniaj pojęć;
- ułóż te zdania nie w kolejności występowania akapitów, ale od najważniejszej do najmniej ważnej informacji, jeśli będzie za dużo słów — zrezygnuj ze zdań, które najmniej wnoszą;
- podlicz słowa, usuń nadmierne zaimki uogólniające, pustosłowie;
- poskreślaj, jeśli przekroczysz 60 słów.
Przepisz na czysto 🙂
Jest też prostsza metoda:
* [Imię i nazwisko autora/autorki] w artykule pt.: „[tytuł tekstu]” porusza zagadnienie/pisze o [najważniejsza myśl].
* Co powiedział(a)byś znajomemu o tym tekście? Najważniejsze myśli, ze dwa zdania.
* Usuń powtórzenia, policz słowa, sprawdź, czy nie masz błędów językowych.
Przykłady:
Urszula Rydiger w tekście „Język, którym się posługujemy, zmienia osobowość. Co mówi o nas język polski?” opublikowanym w czasopiśmie „Wiedza i życie” pisze o wpływie języka na osobowość. Popiera argumenty wynikami testów, które potwierdzają zmianę zachowań, postrzeganych wartości kulturowych oraz odbierania rzeczywistości z różnych perspektyw w zależności od mówionego języka. Autorka wspomina również o różnych aspektach determinujących sposób komunikowania się.
Marian Tatara w artykule „O kojącej roli Pana Tadeusza” porównuje epos oraz tytułowy poemat, pokazuje różnice i podkreśla wyjątkowy charakter mickiewiczowskiej epopei. Przywołuje jej nazwy ksiąg i skojarzenia z nimi związane. Pokazuje, jak poeta uschematyzował opis litewski, uzyskując charakter uniwersalny. Tatara podkreśla elementy, które składają się na sakralizację Soplicowa.
Artykuł „Pochwała lenistwa, czyli co w drzemce w drzemie” Macieja Karwowskiego opublikowany w „Charakterach” w 2018 r. dotyczy korzyści wynikających z dziennego odpoczynku i snu. Autor stawia tezę, że odpoczynek poprawia efektywność funkcjonowania. Wnioskiem publikacji jest to, że warto pilnować, aby nie zabrakło czasu na dzienną relaksację czy drzemkę.