Czy słyszeliście o polskiej filantropce, która pomagała powstańcom i dostała od Mickiewicza autograf cz. III „Dziadów”?
To dzisiejsza bohaterka cyklu „Superbaby”!

Klaudyna Potocka (1801-1836) to działaczka społeczna. Była córką Ksawerego Działyńskiego, uczestnika prac Sejmu Czteroletniego i jednego z twórców Konstytucji 3 maja, a później senatora-wojewody Księstwa Warszawskiego, i jego żony Justyny z Dzieduszyckich. Ojciec zmarł w 1819 r., a ona z matką i rodzeństwem wyjechała w podróż do Warszawy, Wiednia i Paryża, pobierała tam lekcje gry na fortepianie, dykcji, tańca i rysunków. W 1823 r. wrócili do Konarzewa.
Wyszła za Andrzeja Bernarda Potockiego, tłumacza i pisarza, który jako pierwszy rozpoczął tłumaczenie Koranu na język polski. Gdy w 1830 r. wybuchło powstanie listopadowe, Andrzej Bernard wziął udział w walkach, Klaudyna wyjechała do Warszawy, pracowała jako siostra miłosierdzia w wojskowych szpitalach, zbierała rannych z pól bitewnych pod Wawrem i Grochowem, przewodziła ich do warszawskich lazaretów spod Ostrołęki, a po zajęciu stolicy przez wojska rosyjskie opuściła ją razem z rannymi.
Po upadku powstania weszła w skład komitetu polskiego, niosącego pomoc przebywającym w Dreźnie emigrantom, głównie powstańcom. Do komitetu należały głównie damy polskie, ale współpracowało z nim także kilku poetów (Odyniec, Gorecki, Pol, Garczyński i Mickiewicz). Wspierała sprawę, sprzedała swoją biżuterię za 40 tys. zł polskich i przekazała te fundusze komitetowi. Zaprzyjaźniła się z Garczyńskim, wówczas chorym na gruźlicę, i wspólnie z Mickiewiczem opiekowała się nim do końca jego dni, poeta ofiarował jej przed wyjazdem z Drezna przepisany na czysto autograf III cz. „Dziadów”. Gdy Garczyński zmarł w 1833 r. w Paryżu, ufundowała jego grób na cmentarzu w Awinionie.
W lipcu 1834 r. gościła na ślubie Mickiewicza z Celiną z Szymanowskich. W wieku 35 lat zmarła w Genewie w wyniku powikłań chorób serca i płuc. W chwili śmierci była w siódmym miesiącu ciąży.

Jej biografię przeczytacie w książce Roberta Kowalskiego (Paryskie salony romantyków) „Od Adama do Zygmunta. Romantyczne biografie”, której mam zaszczyt być patronką.

#superbaby #patronki #klaudynapotocka
Seria #superbaby powstała z inspiracji akcją #patronki, o której będę jeszcze więcej pisała. Wiecie, że w edukacji szkolnej poznaje się 4 autorki? 😀 A zaledwie 10% szkół w Polsce nosi imię patronki. Ja tam już się nie daję uciszać, więc zapraszam do siebie #superbaby