Czy słyszeliście o Klementynie, która była pierwszą Polką utrzymującą się z pisania i założyła pierwsze polskie pismo dla dzieci i młodzieży?
To dzisiejsza bohaterka cyklu „Superbaby”!
Klementyna z Tańskich Hoffmanowa to polska pisarka, pedagożka i działaczka społeczna. Pierwsze lata życia spędziła w Wyczułkach pod Sochaczewem, później wychowywała się u powinowatej ojca. Po jego śmierci Klementyna zamieszkała z matką w oficynie Pałacu Błękitnego i zaczęła studiować na własną rękę języki, historię i literaturę polską. Wydała zbeletryzowany traktat pedagogiczny „Pamiątka po dobrej matce, czyli ostatnie jej rady dla córki” pod pseudonimem Młoda Polka, w którym postulowała wychowywanie córek w duchu patriotycznym i praktycznym, oraz jego kontynuację „Amelia matką”.
Współpracowała z czasopismem „Rozrywki wieczorne”, a rok później założyła pierwsze polskie pismo dla dzieci i młodzieży, „Rozrywki dla dzieci”, w którym ukazywały się bajki, opowiadania i wiersze. Zamieściła na jego łamach dwie powieści – „Listy Elżbiety Rzeczyckiej do przyjaciółki swej Urszuli*** za panowania Augusta III pisane” i „Dziennik Franciszki Krasińskiej w ostatnich latach Augusta III pisany”.
W 1825 roku została eforką (inspektorką) warszawskich szkół i pensji, a od następnego roku wykładała naukę obyczajową w Instytucie Guwernantek. W wieku 30 lat poślubiła historyka Karola Boromeusza Hoffmana. Po wybuchu powstania listopadowego Klementyna założyła Związek Dobroczynności Patriotycznej Warszawianek i pracowała w lazaretach, opatrując rannych. Przez jakiś czas Hoffmanowie mieszkali w Dreźnie, a następnie przeprowadzili się do Paryża. Klementyna wydawała tam „Nowe Rozrywki dla Dzieci”, napisała również powieści „Jan Kochanowski w Czarnolesie”, „Karolina” i „Krystyna”, a także pomagała w Towarzystwie Dobroczynności Dam Polskich. Zmarła na raka piersi w wieku 46 lat.