Pełne opracowanie i streszczenie „Kazań sejmowych” Piotra Skargi (czas akcji, język, motywy, konteksty, symbole, alegorie) znajdziesz w moim sklepie!
Korzystasz z przygotowanego przeze mnie streszczenia i opracowania lektury, jeśli potrzebujesz opracowania pytań ustnych, zajrzyj na: matura ustna „Kazania Sejmowe”
KAZANIA SEJMOWE
Autor
Ks. Piotr Skarga
Piotr Powęski, drobnomieszczanin z Grójca na Mazowszu, syn młynarza; studiował w Akademii Krakowskiej, a w 1564 r. przyjął święcenia kapłańskie, w 1569 r. wstąpił do zakonu jezuitów w Rzymie. Po powrocie do kraju został pierwszym rektorem Akademii Wileńskiej.
Rodzaj literacki
epika
Gatunek literacki
kazanie — gatunek literatury użytkowej o charakterze dydaktyczno-religijnym i perswazyjnym; może mieć charakter utworu literackiego
Data wydania
„Kazania sejmowe” zostały napisane w 1597 r. i wydane dwa lata później jako dodatek do „Kazań na niedzielę i świąt całego roku”. W 1600 r. dołączone zostały do wydania „Kazań o siedmiu sakramentach”, a w 1610 r. ukazały się w zbiorze„Kazania sejmowe”.
Epoka literacka
renesans
Geneza
Skarga od 1588 r. był nadwornym kaznodzieją króla Zygmunta III Wazy, więc do jego obowiązków należało głoszenie kazań w trakcie obrad sejmu.
Kaznodzieja nazywał siebie„posłem duchownym”, głosicielem i obrońcą wiary, porządku i zwolennikiem planów władcy. W 1597 r. zostało spisanych osiem kazań na sejm, ale ostatecznie kazania nie zostały wygłoszone, bo sejm zerwano.
Problematyka
Streszczenie
Symbolika
Motywy literackie
Konteksty
Co się jeszcze omawia przy tej lekturze?
Pełne opracowanie i streszczenie „Kazań sejmowych” Piotra Skargi (czas akcji, język, motywy, konteksty, symbole, alegorie) znajdziesz w moim sklepie!