Pełne opracowanie utworu „Konrad Wallenrod” Adama Mickiewicza, a w nim: streszczenie, informacje o rodzaju i gatunku literackim, czasie i miejscu akcji, problematyce, bohaterach, motywach literackich, symbolach, genezie, kontekstach. Plik ma 18 stron, znajdziesz go w moim sklepie.

Korzystasz z przygotowanego przeze mnie streszczenia i opracowania lektury, po inne opracowania zapraszam na stronę sklepu:
HTTPS://BABAODPOLSKIEGO.PL/SKLEP/
KONRAD WALLENROD
Autor
Tytuł
„Konrad Wallenrod” podtytuł: „Powieść historyczna z dziejów litewskich i pruskich”; motto w języku włoskim – z „Księcia” (1532) N. Machiavellego: „Macie bowiem wiedzieć, że są dwa sposoby walki… trzeba być lisem i lwem”; dedykacja – „Bonawenturze i Joannie Zaleskim na pamiątkę lata tysiąc ośmset dwudziestego siódmego poświęca Autor” (byli to przyjaciele Mickiewicza, którzy często gościli go w swoim domu w Odessie)
Rodzaj literacki
utwór synkretyczny (łączy w sobie elementy dramatu, liryki i epiki)
Gatunek literacki
powieść poetycka — gatunek synkretyczny, łączy w sobie elementy epiki (narrator), liryki (utwór pisany wierszem, zawiera fragmenty liryczne jak np. hymn, pieśń, ballada) i dramatu (dialogi); w fabule inwersja czasowa (zdarzenia nie są przedstawiane w porządku chronologicznym), fragmentaryzm wydarzeń, często zbudowany jest w niej nastrój grozy, zawiera motywy orientalne, a akcja dzieje się w średniowieczu (bo zastosowano historyzm maski); bohater to indywidualista, który się miota i ma problem z wyrzutami sumienia lub podjęciem decyzji.
Data wydania
1828 r.
Epoka literacka
romantyzm
Miejsce wydania
Petersburg
Czas akcji
lata dziewięćdziesiąte XIV wieku
Miejsce akcji
zamek krzyżacki w Malborku (w tekście w niemieckiej wersji Marienburg)
Geneza
Utwór powstał w latach 1825-1827 w Moskwie. Adam Mickiewicz przebywał od 1824 r. na zesłaniu w Rosji (oddelegowany do pracy nauczycielskiej), gdzie trafił w wyniku procesu filomatów. Autor poznał wtedy dekabrystów (Rosjan – uczestników nieudanego spisku zmierzającego do obalenia caratu – jeden z nich, Rylejew, miał na imię właśnie Konrad). Utwór powstał w Rosji, więc Mickiewicz musiał liczyć się z tym, że zostanie on ocenzurowany. Mimo kłopotów z cenzurą „Konrada Wallenroda” wydano w Petersburgu dwukrotnie (w 1828 i 1829). Pominięto wers „Tyś niewolnik, jedyna broń niewolników – podstępy”. Zmyleniu cenzora miała służyć maska historyczna, a przede wszystkim „Przemowa”, w której autor podkreśla wyłącznie historyczny charakter opowieści o wojnie Litwy z Krzyżakami.
Problematyka
Głównym problemem w powieści jest rozwiązanie moralnego dylematu – czy można posłużyć się podstępem, aby osiągnąć upragniony cel, jakim jest obrona ojczyzny. Adam Mickiewicz wykreował postać „szlachetnego zbrodniarza”, który w myśl zasady, że „cel uświęca środki” dopuszcza się zdrady, aby ratować ojczyznę. Całość tekstu nie jest pochwałą zdradzieckiego czynu, gdyż autor przedstawia moralne koszty spiskowania (utrata rodziny, wyrzuty sumienia, alkoholizm, samobójstwo). Mówimy w tym przypadku o tragizmie romantycznym. Bohater musi dokonać wyboru między dwoma wartościami – etyką (etos rycerski, honor) a patriotyzmem. Mickiewicz porusza także temat roli poety w narodzie jako świadka historii oraz literatury jako rezerwuaru narodowych wartości.
Typ narracji
Język
Bohaterowie
Style/kierunki
Symbolika
Motywy literackie
Konteksty
Co jeszcze się omawia przy tej lekturze?
Streszczenie i opracowanie
Pełne opracowanie utworu „Konrad Wallenrod” Adama Mickiewicza, a w nim: streszczenie, informacje o rodzaju i gatunku literackim, czasie i miejscu akcji, problematyce, bohaterach, motywach literackich, symbolach, genezie, kontekstach. Plik ma 18 stron, znajdziesz go w moim sklepie.